Przyznane w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza dotacje, mają zostać przeznaczone głównie na przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł ciepła na terenie poszczególnych gmin. - Po to żeby można było spełnić obostrzenia, które są skierowane do wójtów, bo każda gmina musi do 2021 roku zrobić taka inwentaryzację – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Ankiety dotyczące sposobu ogrzewania domów planuje już na swoim terenie m.in. wójt gminy Wodynie, Wojciech Klepacki. Blisko 90 tysięcy złotych dofinansowania, które właśnie otrzymał pozwoli sprawnie przeprowadzić cały proces. - Będą osoby, które udadzą się do mieszkańców z ankietą, by dowiedzieć się czy palą w piecach węglem, czy stosują jakieś inne środki grzewcze. Potem z całego przedsięwzięcia zostanie stworzony odpowiedni raport – tłumaczy wójt Wojciech Klepacki i uspokaja mieszkańców, że inwentaryzacja nie wiąże się z nakładaniem kar. - Nam chodzi o to, żeby zobaczyć jak realnie wygląda sytuacja, chcemy iść w kierunku poprawy jakości powietrza, tak żeby nam wszystkim żyło się lepiej. Inwentaryzacja źródeł ciepła umożliwi gminom m.in. ubieganie się o różnego rodzaju dotacje na działania związane z poprawą jakości powietrza.
Oprócz gminy Wodynie, dofinansowanie na przeprowadzenie ankiet otrzymały gminy: Korczew, Kotuń, Mokobody, Paprotnia, Przesmyki, Skórzec, Suchożebry, Wiśniew i Zbuczyn.