W 2023 r., według danych Poverty Watch, ok. 2,5 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, w tym 522 tys. dzieci i 430 tys. seniorów. Darowizny z Wielkanocnej Zbiórki Żywności trafią do rodzin wielodzietnych, seniorów, osób bezrobotnych, w kryzysie bezdomności, z niepełnosprawnościami, wychodzących z nałogów i wielu innych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

i
– Dzielenie się jedzeniem to piękny gest empatii i wsparcia dla tych, którzy tego potrzebują – mówi Beata Ciepła, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności. – Dzięki hojności darczyńców oraz współpracy z organizacjami pomocowymi możemy skutecznie docierać do osób w najtrudniejszej sytuacji i zapewnić im niezbędne wsparcie. Każdy przekazany produkt to realna pomoc i dowód na to, że razem możemy przeciwdziałać niedożywieniu i wykluczeniu społecznemu.
Do wsparcia akcji będą zachęcać wolontariusze, a darowizny będzie można przekazać do specjalnie oznaczonych koszy ustawionych za linią kas. Podczas zbiórki żywności najcenniejszymi produktami są te z długim terminem przydatności: mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, a także słodycze. Pełna lista sklepów, biorących udział w akcji, znajduje się na stronie internetowej: https://zbiorkazywnosci.pl/zbiorka-w-sklepach.
W tym roku Partnerem Głównym Wielkanocnej Zbiórki Żywności została marka Pudliszki, należąca do Kraft Heinz Polska, która przekazała darowiznę o wartości 500 000 posiłków. Współpraca z Federacją Polskich Banków Żywności to kontynuacja zaangażowania producenta na rzecz walki z ubóstwem.
- Jako lider branży spożywczej czujemy, że naszym obowiązkiem jest niesienie pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują i angażujemy się w działania charytatywne od lat, zarówno lokalnie, jak i poza granicami naszego kraju. W ramach naszych globalnych struktur zobowiązaliśmy się do końca tego roku dostarczyć 1,5 miliarda posiłków dla potrzebujących – mówi Adam Imielski, dyrektor zarządzający Kraft Heinz Polska – W Polsce dodatkowo nawiązaliśmy współpracę z Federacją Polskich Banków Żywności. Wspieramy ich i jestem dumny, że tym samym przyczyniamy się do realizacji ich misji. Chcemy, aby nadchodząca Wielkanoc była weselsza dla wszystkich.
Poza udziałem w zbiórce stacjonarnej, drugą metodą wsparcia Wielkanocnej Zbiórki Żywności jest odwiedzenie charytatywnego sklepu online: www.zbiorkazywnosci.pl. Za zebrane w ten sposób pieniądze Banki Żywności kupią i przekażą żywność dla osób potrzebujących.
– Siedlce również dołączają do zbiórki, wierzymy, że jak co roku Państwo nas nie zawiodą. Zbieramy w 69 sklepach na terenie Miasta i Gminy Siedlce, Węgrowa, Sokołowa, Łosic, Mińska Mazowieckiego, Garwolina, Małkini. Nasi wolontariusze będą widoczni w pomarańczowym kolorze, z identyfikatorami, ulotkami i plakatami. Wspierają nas nauczyciele, uczniowie, harcerze, wolontariusze prowadzący punkty wydawania żywności przy parafiach. Zebrane produkty trafią do naszych podopiecznych ze 110 organizacji należących do Banku Żywności w Siedlcach, pomożemy przygotować śniadanie Wielkanocne dla osób samotnych, starszych, potrzebujących, będących w kryzysie – dodaje Iwona Czarnocka, prezes Banku Żywności w Siedlcach.
Robiąc swoje zakupy warto pamiętać o tych, którzy nie mogą sami tego dokonać, a na pewno czas spędzony przy świątecznym stole będzie dla nas pełniejszy, bogatszy i bardziej radosny ze świadomością, że nasz sąsiad również spędza świąteczny czas godnie.