Z miasta

Detektyw Krzysztof Rutkowski odwiedził Siedlce by porozmawiać o bezpieczeństwie i poruszyć lokalne problemy

2025-05-12 20:17

O tym jak przetrwać w dżungli miasta, czyli przeciwdziałać zagrożeniom i uchronić się od potencjalnych niebezpieczeństw, które mogą spotkać każdego – lekarza, urzędnika, funkcjonariusza, jak też pacjenta, petenta czy klienta – opowiadał dziś (w poniedziałek 12 maja) w Siedlcach detektyw Krzysztof Rutkowski. Spotkał się z dziennikarzami także po to, by poruszyć drugi problem – lokalnych ojców odizolowanych od dzieci po rozwodzie.

Podczas spotkania w Siedlcach Krzysztof Rutkowski, były doradca ds. bezpieczeństwa Prezydenta Miasta Łodzi, podkreślał, że bezpieczeństwo w miejscach publicznych staje się tematem priorytetowym w obliczu brutalnych zdarzeń, które wstrząsnęły mieszkańcami naszego regionu i całego kraju – zabójstwa ratownika medycznego, do którego doszło pod koniec stycznia w Siedlcach, zabójstwa lekarza w krakowskim szpitalu w dniu 29 kwietnia oraz brutalnego morderstwa na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego 7 maja.

– W ostatnim czasie dochodzi do wielu agresywnych aktów przemocy i terroru w stosunku do lekarzy, pracowników ochrony i ludzi, którzy mają bezpośrednią styczność z petentami, klientami, pacjentami. Pokazaliśmy, jak można się obronić, czym można się obronić i jak zachować się w takich sytuacjach. Myślę, że było to istotne spotkanie i pomoże ono wielu osobom. Zagrożenie może pojawić się zupełnie znienacka, więc warto wiedzieć, jak zachować się w takich sytuacjach. To bardzo istotne, ponieważ dotyczy całego naszego kraju. To nie tylko Kraków czy Warszawa, ale również Siedlce, gdzie doszło już do dramatycznej sytuacji, w której na początku tego roku śmierć poniósł ratownik medyczny – zaznaczył Krzysztof Rutkowski.

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele firmy broń.pl, którzy zaprezentowali różne rodzaje legalnej broni, jakiej można użyć, by skutecznie powstrzymać nagły atak napastnika – np. gazy pieprzowe, pistolet gazowy czy paralizatory. Specjaliści dodawali także, że w momencie zagrożenia ze strony np. nożownika warto jest po prostu uciec, unikając konfrontacji, jeżeli w danej sytuacji jest to możliwe. Natomiast widząc kogoś, kto może stanowić zagrożenie dla innych, zawsze powinno się zareagować i wezwać odpowiednie służby.

Poza tematem bezpieczeństwa, detektyw Rutkowski, który – jak sam podkreśla – wielokrotnie pomagał skonfliktowanym rodzinom osiągnąć porozumienie, kierując się dobrem dzieci, przedstawił także problemy dwóch ojców – Marka i Radosława z Łukowa, którzy po rozwodzie zostali odizolowani od swoich dzieci. Obaj ojcowie opowiedzieli zebranym swoje historie. Każdy z nich miał być ofiarą nierzetelnych opinii psychologów, w wyniku których mieli utrać możliwość kontaktu z dziećmi.

Detektyw Rutkowski, współorganizujący spotkanie dziennikarz telewizyjny Robert Rewiński i obaj ojcowie podkreślali, że zawód psychologa i psychiatry, zwłaszcza w przypadku, gdy wydaje on opinie w sprawach sądowych, powinien być z automatu nadzorowany, np. przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne czy Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Quiz o utalentowanych i znanych mieszkańcach Siedlec - co o nich wiesz?
Pytanie 1 z 10
Aktor Marcin Mroczek urodził się w Siedlcach. Czy wiesz dzięki udziałowi w jakim serialu zyskał popularność?
Marcin Mroczek