Nie wszystko mogło przebiegać tak, jak zaplanowali organizatorzy. Kapryśna pogoda pokrzyżowała część planów i nie pozwoliła, by z dopiętego na ostatni guzik festynu można było korzystać w stu procentach. Jednak grunt to nie tracić animuszu i z uśmiechem czerpać radość z każdej niepowtarzalnej chwili…
Kino w plenerze
Dni Miasta i Gminy Mordy wystartowały w piątek wieczorem (26 lipca), kiedy to na projekcję filmu w kinie plenerowym zgłosiło się około 200 osób. – Zainteresowanie kinem plenerowym przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Zabrakło leżaków, ale pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury wynieśli krzesła z sali teatralnej, a widzowie zaopatrzyli się w swoje leżaki, siedziska i koce. Razem, w niecodziennej atmosferze, mogliśmy oglądać przezabawną komedię „Pies i kot” – informuje Wojciech Słupski, dyrektor M-GOK w Mordach. Na film przyszli mali i duzi - od dzieci i młodzieży po seniorów. Na wszystkich, oprócz świetnej atmosfery i dobrej letniej pogody, czekał bezpłatny, nielimitowany popcorn. Gra terenowa i miniigrzyska
Drugi dzień świętowania, czyli sobota (27 lipca), upłynął pod znakiem wyzwań – intelektualnych i sportowych. „Z Dreptusiem po Dolinie Bugu. Mordy – nie tylko pałac i kościół” to tytuł gry terenowej, której autorem jest Dariusz Mazurek. Niezbędnych konsultacji historycznych udzielił Krzysztof Daniluk. Na miejsce startu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach stawiło się 30 uczestników podzielonych na 8 grup. Wyposażeni w pakiety startowe, wyruszyli w trasę, na której rozwiązywali zadania czekające na nich w oznaczonych na mapie 26 punktach kontrolnych. Na pokonanie trasy liczącej 2,6 km zespół miał 100 minut, a przekroczenie go i udzielenie złych odpowiedzi lub ich brak skutkowało przyznaniem punktów karnych. Gratulacje dla wszystkich uczestników, a szczególne brawa dla 6 grup, które ukończyły grę! Miejsca na podium zdobyły drużyny: I miejsce - „Tuptuś” z Siedlec (Maria Głowacka i Jarosław Głowacki), II miejsce – „O matko i córko” (Malwina Strąk i Beata Strąk) ex aequo z drużyną „Sroki” (Martyna Rzewuska, Aleksander Skulimowski, Anastazja Khopa), III miejsce – Konrad Janowski z Warszawy, a także drużyna „Gaśnice” (Aleksandra Kołtuniak, Alicja Chmielewska, Krystian Szakoła). Kolejną część obchodów Dni Miasta i Gminy Mordy stanowił Dzień Olimpijski. Wiele dyscyplin, duża rozpiętość wiekowa uczestników, wyjątkowa motywacja od mistrza olimpijskiego Dariusza Kowaluka oraz świetna zabawa z nutką sportowej rywalizacji – tak w największym skrócie można podsumować to wydarzenie. – Widać w Was zaangażowanie i potencjał! – przyznał złoty medalista igrzysk w Tokio i dodał: – Gratuluję determinacji i życzę, byście nie tracili pasji do sportu i mieli możliwości rozwijania skrzydeł! Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Kino plenerowe, gra terenowa oraz Dzień Olimpijski odbyły się w ramach projektu "Aktywność dla każdego" realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Mordach ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
Sobotnie obchody zakończyły się Mszą Świętą w intencji Mieszkańców. Lokalne talenty wokalne i kulinarne
XXI Festyn „Słoneczne Lato" w Mordach, który odbył się w niedzielę (28 lipca) zapisze się w pamięci organizatorów, wystawców, wykonawców i uczestników, jako dzień, w którym pokazali, że nie dadzą się złamać pogodzie. Mimo przelotnych opadów deszczu i wiejącego wiatru, na twarzach często gościły uśmiechy, wybrzmiewały słowa wsparcia i okazywało się, że nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych można dobrze się bawić, a jeszcze lepiej integrować! Impreza wystartowała o godz. 14, a jej frekwencja rosła z każdą mijającą godziną. Na wstępie swoje talenty prezentowały lokalne zespoły ludowe: ZW „Złote Kłosy” z Wyczółek, ZL „Podlasianki” (zespół w tym roku obchodzi 40-lecie istnienia!), ZL „Zaliwianie”, ZL „Krzymoszowianki”, oraz kabaret Koziary z Radzikowa, a mali „Staśkowiacy” (Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny ze Stanisławowa) skradli serca tych, którzy ich oglądali i słuchali. Rolę konferansjerki przez cały festyn pełniła Natalia Dymecka.
Pyszności serwowane przez koła gospodyń wiejskich również miały swój bardzo istotny wkład w powodzenie tej imprezy. Kunsztem kulinarnym podzieliły się: KGW „Głuchowianki”, KGW „Radzików Wielki”, KGW "Złote Kłosy" Wyczółki, KGW "Babeczki z Wóleczki" Wólka Soseńska, KGW Krzymosze, KGW "Stok-Rotki" Stok Ruski. Nie zabrakło słynnych Gruszykowych Lodów, Food Trucków i ogródka piwnego. Na ciekawskich czekała Budka Nietelefoniczna, a Fundacja Czyste Powietrze Plus dzieliła się z mieszkańcami informacją. Do zapoznania się ze swoimi ofertami zapraszali między innymi: Nadleśnictwo Siedlce, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Policja Siedlce oraz wiele innych. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach zaprosiła do udziału w loterii fantowej.
Słoneczniki – nowy symbol Oficjalne otwarcie festynu rozpoczęło się po godz. 17. Zebranych serdecznie przywitał burmistrz Łukasz A. Wawryniuk. Goście dopisali – licznie przybyli przedstawiciele firm i okolicznych samorządów, w imieniu których głos zabrał prezydent Siedlec. – Czas Dni Miasta i Gminy Mordy to taki moment, kiedy musimy wyrazić uznanie i podziękowanie dla wszystkich osób, które na co dzień ciężko pracują, aby ten samorząd rozwijać – zaznaczył Tomasz Hapunowicz. – Patrząc na Wasze miasto i gminę z perspektywy Zbuczyna, a teraz z perspektywy Siedlec, faktycznie widzę, jak szybko się rozwijacie. Życzymy, by Państwa samorząd nadal rósł w siłę, a mieszkańcy się bogacili – dodał prezydent Siedlec.
Na scenę burmistrz zaprosił też radnych Rady Miejskiej w Mordach, sołtysów i pracowników Urzędu Miasta. Wszystkim wręczono słoneczniki, które stały się symbolem nie tylko tego wydarzenia, ale też pogody ducha, którą mają Mieszkańcy Miasta i Gminy Mordy!
Festyn z jednej strony był okazją do dobrej zabawy, a z drugiej odpowiednim czasem, by wyrazić podziękowanie dla wszystkich, którzy poprzez swoją działalność, ubogacają życie lokalnej społeczności. Ze sceny szerokim strumieniem płynęły więc podziękowania i nagrody. KGW Mordy z okazji 5-lecia istnienia otrzymało pamiątkową statuetkę. Najzdolniejszym uczniom Szkoły Podstawowej w Mordach wręczono stypendia naukowe przyznane przez burmistrza. Otrzymały je: Agnieszka Lipińska, Natalia Lipińska i Gabriela Stokowska. Zebrani chętnie brali udział w konkursach. Nagrody konkursowe ufundowali…
Koncertowy wieczór
Mimo uciekających kartek z nutami – show na scenie zrobił zespół Gminne Zgredy, który, jak się okazało, ma swoich wiernych, zakręconych fanów. Szyku zadał imprezie saksofonista Marcin Zdanowski, a także występ orkiestry dętej OSP Mordy. Zespół Tara Gayan dorzucił bardzo oryginalne, dalekowschodnie nuty. New Blues Project przyciągnął miłośników bluesa, a pod sceną zrobiło się już naprawdę tłoczno. Poprzez ten wachlarz muzyczny, organizatorzy starali się sprostać różnorodnym gustom. Gdy nad pogodnym, wieczornym niebem w Mordach rozbłysły gwiazdy, a sznury zaparkowanych w okolicach stadionu miejskiego aut zdawały się nie mieć końca, wiadomo już było, że koncert legendarnego Myslovitz to strzał w dziesiątkę! Zespół opanował scenę, a publiczność nie kryła swojego entuzjazmu. „To petarda!”, „Świetna atmosfera, genialna impreza”, „Takiego koncertu w Mordach jeszcze nie było!” – komentowali uczestnicy wydarzenia. Jako wisienka na torcie zaprezentował się też zespół Freestyle, który z właściwą sobie energią zachęcał do tańca. Kto jeszcze miał siłę, mógł ją spożytkować podczas zabawy z DJ-em.
– Cieszymy się, że tak wiele osób wzięło udział w obchodach Dni Miasta i Gminy Mordy, a starania wszystkich, którzy pracowali nad organizacją tych wydarzeń, zostały zwieńczone sukcesem – podkreśla burmistrz Łukasz A. Wawryniuk. – Pokazaliśmy, że mimo przeciwności losu, potrafimy być zgraną i dzielną drużyną – dodaje.
Przypomnijmy, że pierwszy Festyn “Słoneczne Lato” odbył się w 8 sierpnia 1999 roku. Wydarzenie po 4 latach przerwy wróciło do naszego kalendarza imprez.
Inf. pras.