Relacja

Dni Miasta i Gminy Mordy za nami. Zobacz zdjęcia!

2024-08-01 13:09

Trzydniowe świętowanie na pewno na długo pozostanie we wspomnieniach Mieszkańców i Gości. Choć pogoda nas nie rozpieszczała, pokazaliśmy, że potrafimy czerpać radość ze bycia razem! Pośród wielu różnorodnych atrakcji, hitem okazał się występ zespołu Myslovitz.

Nie wszystko mogło przebiegać tak, jak zaplanowali organizatorzy. Kapryśna pogoda pokrzyżowała część planów i nie pozwoliła, by z dopiętego na ostatni guzik festynu można było korzystać w stu procentach. Jednak grunt to nie tracić animuszu i z uśmiechem czerpać radość z każdej niepowtarzalnej chwili…

Kino w plenerze

Dni Miasta i Gminy Mordy wystartowały w piątek wieczorem (26 lipca), kiedy to na projekcję filmu w kinie plenerowym zgłosiło się około 200 osób. –  Zainteresowanie kinem plenerowym przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Zabrakło leżaków, ale pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury wynieśli krzesła z sali teatralnej, a widzowie zaopatrzyli się w swoje leżaki, siedziska i koce. Razem, w niecodziennej atmosferze, mogliśmy oglądać przezabawną komedię „Pies i kot” – informuje Wojciech Słupski, dyrektor M-GOK w Mordach. Na film przyszli mali i duzi - od dzieci i młodzieży po seniorów. Na wszystkich, oprócz świetnej atmosfery i dobrej letniej pogody, czekał bezpłatny, nielimitowany popcorn. Gra terenowa i miniigrzyska

Drugi dzień świętowania, czyli sobota (27 lipca), upłynął pod znakiem wyzwań – intelektualnych i sportowych. „Z Dreptusiem po Dolinie Bugu. Mordy – nie tylko pałac i kościół” to tytuł gry terenowej, której autorem jest Dariusz Mazurek. Niezbędnych konsultacji historycznych udzielił Krzysztof Daniluk. Na miejsce startu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach stawiło się 30 uczestników podzielonych na 8 grup. Wyposażeni w pakiety startowe, wyruszyli w trasę, na której rozwiązywali zadania czekające na nich w oznaczonych na mapie 26 punktach kontrolnych. Na pokonanie trasy liczącej 2,6 km zespół miał 100 minut, a przekroczenie go i udzielenie złych odpowiedzi lub ich brak skutkowało przyznaniem punktów karnych. Gratulacje dla wszystkich uczestników, a szczególne brawa dla 6 grup, które ukończyły grę! Miejsca na podium zdobyły drużyny: I miejsce - „Tuptuś” z Siedlec (Maria Głowacka i Jarosław Głowacki), II miejsce – „O matko i córko” (Malwina Strąk i Beata Strąk) ex aequo z drużyną „Sroki” (Martyna Rzewuska, Aleksander Skulimowski, Anastazja Khopa), III miejsce – Konrad Janowski z Warszawy, a także drużyna „Gaśnice” (Aleksandra Kołtuniak, Alicja Chmielewska, Krystian Szakoła). Kolejną część obchodów Dni Miasta i Gminy Mordy stanowił Dzień Olimpijski. Wiele dyscyplin, duża rozpiętość wiekowa uczestników, wyjątkowa motywacja od mistrza olimpijskiego Dariusza Kowaluka oraz świetna zabawa z nutką sportowej rywalizacji – tak w największym skrócie można podsumować to wydarzenie. – Widać w Was zaangażowanie i potencjał! – przyznał złoty medalista igrzysk w Tokio i dodał: – Gratuluję determinacji i życzę, byście nie tracili pasji do sportu i mieli możliwości rozwijania skrzydeł!   Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Kino plenerowe, gra terenowa oraz Dzień Olimpijski odbyły się w ramach projektu "Aktywność dla każdego" realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Mordach ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

Sobotnie obchody zakończyły się Mszą Świętą w intencji Mieszkańców.  Lokalne talenty wokalne i kulinarne  

XXI Festyn „Słoneczne Lato" w Mordach, który odbył się w niedzielę (28 lipca) zapisze się w pamięci organizatorów, wystawców, wykonawców i uczestników, jako dzień, w którym pokazali, że nie dadzą się złamać pogodzie. Mimo przelotnych opadów deszczu i wiejącego wiatru, na twarzach często gościły uśmiechy, wybrzmiewały słowa wsparcia i okazywało się, że nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych można dobrze się bawić, a jeszcze lepiej integrować! Impreza wystartowała o godz. 14, a jej frekwencja rosła z każdą mijającą godziną. Na wstępie swoje talenty prezentowały lokalne zespoły ludowe: ZW „Złote Kłosy” z Wyczółek, ZL „Podlasianki” (zespół w tym roku obchodzi 40-lecie istnienia!), ZL „Zaliwianie”, ZL „Krzymoszowianki”, oraz kabaret Koziary z Radzikowa, a mali „Staśkowiacy” (Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny ze Stanisławowa) skradli serca tych, którzy ich oglądali i słuchali. Rolę konferansjerki przez cały festyn pełniła Natalia Dymecka.

Pyszności serwowane przez koła gospodyń wiejskich również miały swój bardzo istotny wkład w powodzenie tej imprezy. Kunsztem kulinarnym podzieliły się: KGW „Głuchowianki”, KGW „Radzików Wielki”, KGW "Złote Kłosy" Wyczółki, KGW "Babeczki z Wóleczki" Wólka Soseńska, KGW Krzymosze, KGW "Stok-Rotki" Stok Ruski. Nie zabrakło słynnych Gruszykowych Lodów, Food Trucków i ogródka piwnego. Na ciekawskich czekała Budka Nietelefoniczna, a Fundacja Czyste Powietrze Plus dzieliła się z mieszkańcami informacją. Do zapoznania się ze swoimi ofertami zapraszali między innymi: Nadleśnictwo Siedlce, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Policja Siedlce oraz wiele innych. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach zaprosiła do udziału w loterii fantowej.

Słoneczniki – nowy symbol Oficjalne otwarcie festynu rozpoczęło się po godz. 17. Zebranych serdecznie przywitał burmistrz Łukasz A. Wawryniuk. Goście dopisali – licznie przybyli przedstawiciele firm i okolicznych samorządów, w imieniu których głos zabrał prezydent Siedlec. – Czas Dni Miasta i Gminy Mordy to taki moment, kiedy musimy wyrazić uznanie i podziękowanie dla wszystkich osób, które na co dzień ciężko pracują, aby ten samorząd rozwijać – zaznaczył Tomasz Hapunowicz. – Patrząc na Wasze miasto i gminę z perspektywy Zbuczyna, a teraz z perspektywy Siedlec, faktycznie widzę, jak szybko się rozwijacie. Życzymy, by Państwa samorząd nadal rósł w siłę, a mieszkańcy się bogacili – dodał prezydent Siedlec.

Na scenę burmistrz zaprosił też radnych Rady Miejskiej w Mordach, sołtysów i pracowników Urzędu Miasta. Wszystkim wręczono słoneczniki, które stały się symbolem nie tylko tego wydarzenia, ale też pogody ducha, którą mają Mieszkańcy Miasta i Gminy Mordy!

Festyn z jednej strony był okazją do dobrej zabawy, a z drugiej odpowiednim czasem, by wyrazić podziękowanie dla wszystkich, którzy poprzez swoją działalność, ubogacają życie lokalnej społeczności. Ze sceny szerokim strumieniem płynęły więc podziękowania i nagrody. KGW Mordy z okazji 5-lecia istnienia otrzymało pamiątkową statuetkę. Najzdolniejszym uczniom Szkoły Podstawowej w Mordach wręczono stypendia naukowe przyznane przez burmistrza. Otrzymały je: Agnieszka Lipińska, Natalia Lipińska i Gabriela Stokowska. Zebrani chętnie brali udział w konkursach. Nagrody konkursowe ufundowali…

Koncertowy wieczór

Mimo uciekających kartek z nutami ­– show na scenie zrobił zespół Gminne Zgredy, który, jak się okazało, ma swoich wiernych, zakręconych fanów. Szyku zadał imprezie saksofonista Marcin Zdanowski, a także występ orkiestry dętej OSP Mordy. Zespół Tara Gayan dorzucił bardzo oryginalne, dalekowschodnie nuty. New Blues Project przyciągnął miłośników bluesa, a pod sceną zrobiło się już naprawdę tłoczno. Poprzez ten wachlarz muzyczny, organizatorzy starali się sprostać różnorodnym gustom. Gdy nad pogodnym, wieczornym niebem w Mordach rozbłysły gwiazdy, a sznury zaparkowanych w okolicach stadionu miejskiego aut zdawały się nie mieć końca, wiadomo już było, że koncert legendarnego Myslovitz to strzał w dziesiątkę! Zespół opanował scenę, a publiczność nie kryła swojego entuzjazmu. „To petarda!”, „Świetna atmosfera, genialna impreza”, „Takiego koncertu w Mordach jeszcze nie było!” – komentowali uczestnicy wydarzenia. Jako wisienka na torcie zaprezentował się też zespół Freestyle, który z właściwą sobie energią zachęcał do tańca. Kto jeszcze miał siłę, mógł ją spożytkować podczas zabawy z DJ-em.

– Cieszymy się, że tak wiele osób wzięło udział w obchodach Dni Miasta i Gminy Mordy, a starania wszystkich, którzy pracowali nad organizacją tych wydarzeń, zostały zwieńczone sukcesem – podkreśla burmistrz Łukasz A. Wawryniuk. – Pokazaliśmy, że mimo przeciwności losu, potrafimy być zgraną i dzielną drużyną – dodaje.

Przypomnijmy, że pierwszy Festyn “Słoneczne Lato” odbył się w 8 sierpnia 1999 roku. Wydarzenie po 4 latach przerwy wróciło do naszego kalendarza imprez.

Inf. pras.