Dzieci uchodźców z Ukrainy uczą się już w siedleckich szkołach. Jak można zapisać dziecko?

i

Autor: fot. Ol.Sk

Dzieci uchodźców z Ukrainy uczą się już w siedleckich szkołach. Jak zapisać dziecko?

2022-03-10 15:01

Prawie 80 młodych uchodźców z Ukrainy przyjęły już siedleckie placówki edukacyjne (dane na dziś rano, 10 marca). Najwięcej uczniów, bo ponad 50, przyjęto na razie do siedleckich podstawówek. Uchodźcy zarejestrowani w magistracie, mogą zgłosić tam chęć zapisania swoich dzieci do lokalnych szkół. Dzieciom cudzoziemców przysługują takie same prawa jak dzieciom z Polski.

– W Siedlcach nie mamy na razie problemów z przyjęciem dzieci uchodźców z Ukrainy do szkół i przedszkoli. Obecnie 56 nowych uczniów jest już w podstawówkach, siedmiu w szkołach ponadpodstawowych i 13 w przedszkolach. Wcześniej, przed wybuchem wojny, do siedleckich szkół uczęszczało łącznie 211 ukraińskich dzieci. Te przyjęte w ostatnim czasie znalazły już swoje miejsce wśród rówieśników – informuje Sławomir Kurpiewski, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siedlce.

Ukraińscy uczniowie trafiają bowiem w pierwszej kolejności do tych klas w danych szkołach, do których już wcześniej uczęszczali inii uczniowie pochodzący z Ukrainy. Ma to na celu umożliwienie dzieciom łatwiejszego zaaklimatyzowania się w nowej placówce edukacyjnej, w obcym kraju. Dzięki temu łatwiej i szybciej wdrożą się w codzienne życie szkolne, bo będą mieć kontakt z osobą czy osobami, z którymi będą w stanie się porozumieć w ojczystym języku. Warto podkreślić, że dzieci ukraińskie mają w polskich szkołach takie same prawa jak polscy uczniowie.

– Dzieci cudzoziemców są przyjmowane do tutejszych szkół na takich samych zasadach jak obywatele polscy. W celu zapisania dziecka do danej placówki, rodzice muszą się przede wszystkim zgłosić do jej dyrektora. Szkoła ma ustalone procedury zgodnie z przepisami Prawa Oświatowego i rozporządzenia, które reguluje sprawy, dotyczące przyjmowania dzieci cudzoziemców. W szkołach podstawowych decyduje głównie obwód. Jeżeli dziecko mieszka w obwodzie, w którym znajduje się szkoła, to ma ona obowiązek je przyjąć niejako „z urzędu”. Gdyby tak się zdarzyło, że nie miałaby miejsc, to wtedy dyrektor informuje Urząd Miasta, że jest taka sytuacja, a prezydent wskazuje szkołę, która może to dziecko przyjąć – wyjaśnia Sławomir Kurpiewski. Jak dodaje, niektóre dzieci nie mają dokumentów, ale mimo to mogą zostać uczniami siedleckich placówek edukacyjnych: – By takie dziecko mogło zostać przyjęte, dyrektor musi specjalnie zorganizować cały proces przyjęcia. Najczęściej przyjmowane jest ono wtedy do takiej klasy, ile lat uczyło się za granicą bądź też wprost w zależności od wieku, np. 14-latek do ósmej klasy.

Dzisiaj (10 marca) ruszyła rekrutacja do siedleckich przedszkoli na rok 2022/2023. Mogą brać w niej udział także rodzice dzieci z Ukrainy, jeżeli chcą, by ich dziecko uczęszczało do jednego z przedszkoli w Siedlcach dopiero od września. Informacje o procesie rekrutacyjnym można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta Siedlce: www.siedlce.pl. Pierwszy etap naboru potrwa do 24 marca.

Sonda
Czy w Twojej szkole są uczniowie pochodzący z Ukrainy?
Podsumowanie projektu "Młodzieżowa Akcja Na Rzecz Środowiska"