Piotr Malinowski był taternikiem, alpinistą i himalaistą, a także prekursorem polskiego skialpinizmu i specjalistą od trudnych zjazdów wysokogórskich. Wieloletni naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR oraz naczelnik TOPR-u prywatnie był też miłośnikiem muzyki bluesowej i autorem audycji radiowych. To erudyta, władający kilkoma językami obcymi, kochający mąż i ojciec, wielokrotnie stający przed dylematem, jak pogodzić górską pasję i życie zawodowe z życiem prywatnym. Historię życia Piotra Malinowskiego, który zmarł w 1995 roku, będą mogli poznać w najbliższy czwartek siedleccy widzowie.
– Film utrzymany jest w ciekawej konwencji radiowej audycji, zawiera niepublikowane wcześniej, archiwalne materiały z ćwiczeń TOPR-u i górskich akcji ratunkowych, a także z pierwszych zagranicznych zawodów skialpinistycznych z udziałem Polaków – informuje Agnieszka Osmólska-Ilczuk, organizatorka cyklu „Kino z pasją”.
Przed seansem filmu „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…” odbędzie się spotkanie z wyjątkowym gościem. Będzie nim jeden z reżyserów filmu, Robert Żurakowski.
– Jak mało kto potrafi on opowiadać historie ludzi gór, jest m.in. twórcą głośnego filmu „Śniła mi się połonina”, przedstawiającego historię legendarnego schroniska „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej i jego twórcy, Lutka Pińczuka. Od zawsze związany z Tatrami, od niedawna ze swoim życiem i działalnością przeniósł się w Bieszczady, gdzie stworzył Bieszczadzką Osadę Filmową i zorganizował Bieszczadzki Festiwal Filmowy „ale Czad!” To nie tylko filmowiec, ale także rzeźbiarz, muzyk i kompozytor – twórca muzyki do filmu „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…” – mówi Agnieszka Osmólska-Ilczuk.
Początek najbliższego spotkania z cyklu „Kino z pasją” – o godz. 19.00 w najbliższy czwartek, 26 października, w Novekino Siedlce.