koniunkcja

i

Autor: fot. Siedleckie Towarzystwo Miłośników Astronomii Tak będzie wyglądać to zajwisko ze skweru Tadeusza Kościuszki w Siedlcach (jeśli pogoda dopiszę). Wizualizację przygotowali członkowie Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii

„Gwiazda Betlejemska”. Warto spojrzeć w niebo!

2020-12-21 14:10

Tak blisko siebie nie były od setek lat. Na grudniowym niebie będzie można zaobserwować niezwykłe zjawisko. Chodzi o wielką koniunkcję Jowisza i Saturna. Największe planety Układu Słonecznego ustawią się niemal na jednej linii z Ziemią i będą widoczne jako jeden lub dwa punkty.

Do Wigilii zostało jeszcze kilka dni, tymczasem jest szansa, że „Gwiazdę Betlejemską” będziemy mogli zobaczyć już dziś. Wszystko za sprawą koniunkcji Jowisza i Saturna, która nieprzypadkowo nazywa się „wielka”. – To co będzie niezwykłe w tym roku, dlatego to jest takie dość istotne i ekscytujące, to jest to, że te planety będą naprawdę bardzo blisko siebie, widoczne na niebie w odległości około 6 minut kątowych łuku. (…) Chodzi o to, że jak będziemy te dwie planety obserwować, powstaje naturalne pytanie, czy zobaczymy je jako dwa oddzielne punkty świecące, czy jako jeden świecący obiekt, gdzie zleje się to światło, które dociera do naszego oka w jeden świecący punkt - mówi Sławomir Miernicki z Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Co ciekawe, jest teoria, że „Gwiazda Betlejemska”, za którą podążali tysiące lat temu Trzej Królowie była właśnie koniunkcją Jowisza i Saturna. – Która miała miejsce mniej więcej w siódmym roku p.n.e i dlatego ona wydaję się pasować i zbiegać z czasem narodzin Jezus, dlatego też to wydarzenie astronomiczne, które w tym roku ma miejsce, to ja bym powiedział, że nawet to jest odtworzenie tych obserwacji, które być może widzieli Mędrcy ze Wschodu, podążając za gwiazdą, którą obserwowali - dodaje Sławomir Miernicki.

Współcześni obserwatorzy powinni szukać „Gwiazdy Betlejemskiej” dziś o po zachodzie słońca. Bliskie spotkanie Jowisza i Saturna będzie można zobaczyć około 15:40. Oczywiście jeśli pogoda pozwoli. A jeśli nie, to nic straconego. Planety będą blisko siebie jeszcze przez kilka najbliższych dni. – Kiedy sobie stoimy w centrum Siedlec, to trzeba patrzeć na południowy zachód, czyli powiedzmy jak stoimy na Placu Kościuszki, tutaj przy pomniku Kościuszki, przy ratuszu to trzeba orientować się w stronę kościoła garnizonowego, czyli tak mniej więcej po przekątnej kwadratu ulic Pułaskiego, Floriańska, Sienkiewicza i Kilińskiego. Więcej o astronomicznych zjawiskach na grudniowym niebie przeczytacie na facebookowej stronie Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Więcej o astronomicznych zjawiskach na grudniowym niebie przeczytacie na facebookowej stronie Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Wigilia 2020 coraz bliżej! Sprawdź, co zaskoczy Cię w te święta [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Która okazja do świętowania jest najlepsza?
Obserwacje nieba w Starym Krzesku