Jest wyższe i będzie przyznawane ustawowo. Świadczenie honorowe dla lokalnych stulatków od stycznia 2025 jest przyznawane według nowych zasad

i

Autor: ZUS

Mazowsze

Jest wyższe i będzie przyznawane ustawowo. Świadczenie honorowe dla lokalnych stulatków od stycznia 2025 jest przyznawane według nowych zasad

2025-01-20 9:57

Od stycznia 2025 r. świadczenie honorowe przysługuje na podstawie ustawy. Przestał obowiązywać pozaustawowy mechanizm przyznawania tych środków, jako tzw. świadczenia w drodze wyjątku. W Siedlcach świadczenie honorowe otrzymuje 28 osób, a na Mazowszu – blisko 600 stulatków.

Zgodnie z nowymi przepisami świadczenie honorowe od 1 stycznia 2025 r. wynosi 6246,13 zł brutto miesięcznie. Będzie też każdego roku waloryzowane, począwszy od marca tego roku – tak jak w przypadku emerytur i rent. Przed wejściem w życie nowych przepisów świadczenie dla stulatków przyznawane było w stałej wysokości. Odpowiadała ona kwocie bazowej, która obowiązywała w dniu ukończenia 100 lat. Raz przyznana „honorowa emerytura” była wypłacana do końca życia w tej samej kwocie. W związku z tym świadczenie honorowe wypłacane do 31 grudnia ubiegłego roku w niższej kwocie, od 1 stycznia ZUS podwyższył do nowej wysokości (6 246,13 zł brutto miesięcznie) – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Jest wyższe i będzie przyznawane ustawowo. Świadczenie honorowe dla lokalnych stulatków od stycznia 2025 jest przyznawane według nowych zasad

i

Autor: ZUS

Świadczenie honorowe z urzędu

Zgodnie z aktualnie obowiązującą ustawą świadczenie honorowe przysługuje osobom, które mają obywatelstwo polskie, skończyły 100 lat i mają prawo np. do emerytury lub renty. W takim przypadku jest przyznawane z urzędu, czyli nie trzeba składać wniosku.

Decyzję w tej sprawie stulatek otrzyma z właściwego organu emerytalnego lub rentowego (m.in. z ZUS, KRUS, Wojskowego Biuro Emerytalne, Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, Biura Emerytalnego Służby Więziennej). W przypadku, gdy jedna osoba ma prawo do świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych przez dwa różne organy, świadczenie honorowe przyzna oraz będzie je wypłacał ZUS.

Świadczenie honorowe na wniosek

Świadczenie honorowe może być przyznane także po złożeniu wniosku. Dotyczy to osób, które nie mają prawa do świadczenia wymienionego w ustawie, np. emerytury, renty. Ale mają obywatelstwo polskie, skończyły 100 lat i po ukończeniu 16. roku życia miały centrum interesów osobistych lub gospodarczych Polsce przez co najmniej 10 lat. W tej sytuacji ZUS przyzna świadczenie honorowe od miesiąca złożenia wniosku.

Ilu jest stulatków w Siedlcach i na Mazowszu?

W województwie mazowieckim 591 osób, które osiągnęły 100 lat, otrzymuje z ZUS świadczenie honorowe, 491 kobiet i 100 mężczyzn. W Siedlcach świadczenie honorowe wypłacane jest 28 osobom, w tym 25 kobietom i 3 mężczyznom. Najstarszym seniorem, któremu ZUS Oddział w Siedlcach wypłaca dodatkową premię za wiek jest mężczyzna, który ma 107 lat – podsumowuje Wojciech Ściwiarski.

Znacie osobiście kogoś, kto ukończył sto lat lub więcej? Napiszcie nam w komentarzach!

Sprawdź jak dobrze znasz Siedlce! Spróbuj przyporządkować obiekty do ich lokalizacji. To tylko 10 pytań!
Pytanie 1 z 10
Gdzie mieści się Obraz El Greco "Ekstaza św. Franciszka"