– Z okazji 10-lecia podejmujemy w tegorocznej kampanii takie tematy, które już się pojawiały w poprzednich latach, jak również tematy, które są zupełnie nowe, a zostały nam podpowiedziane przez nauczycieli jako ważne. Pojawi się m.in. temat dzieci wycofanych, które ukrywają się trochę w klasie szkolnej i nauczyciele zastanawiają się, w jaki sposób mogą je zaktywizować – informuje Edyta Biarda, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach.
Podczas konferencji inaugurującej tegoroczną kampanię, rodzice, nauczyciele i specjaliści pracujący z młodzieżą mogli posłuchać kilku wykładów. Wygłosili je: Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, dr psychologii Aleksandra Piotrowska, a także Piotr Mosak – psycholog i terapeuta. O planowanych na ten rok działaniach opowiedziała Monika Makać-Mikołajczyk, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 7 w Siedlcach.
Jak co roku, w ramach kampanii profilaktycznej zrealizowane zostaną bardzo różne akcje i wydarzenia, dostosowane do potrzeb dzieci ze szkół podstawowych, młodzieży, rodziców i nauczycieli, ale także specjalistów pracujących z młodzieżą – psychologów, psychoterapeutów i pedagogów.
– Na konferencję podsumowującą chcemy przygotować film, który będzie zbierał wszystkie nasze doświadczenia, więc w planach mamy rozmowy z ludźmi, którzy byli tutaj od samego początku, którzy tworzyli pierwszą edycję tej kampanii, zaczynaną bardzo skromnie, własnymi siłami, aż do tych czasów obecnych. Trochę tych osób było i chcemy to wszystko opowiedzieć – mówi Edyta Biarda.
Kampanię społeczną Widzę-Rozmawiam-Reaguję współrealizują: Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, Komenda Miejska Policji w Siedlcach, IPA International Police Association Region Siedlce i Szkoła Podstawowa nr 7 im. Czesława Kamińskiego w Siedlcach. Od lat wspiera ją także siedlecki samorząd. Odbywa się ona pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Siedlce. Radio ESKA Siedlce objęło kampanię swoim patronatem medialnym.