kleszcz

i

Autor: pixabay

Kleszcze znowu aktywne. Chroń siebie i zwierzaki

2020-05-11 9:41

Jak co roku wiosną, kleszcze w ostatnich dniach są wyjątkowo aktywne. Chociaż zjawisko ma miejsce każdej wiosny, jednak teraz jest wyjątkowo intensywne. Kleszcze stanowią zagrożenie dla zwierząt i dla ludzi – informują weterynarze.​

Szczególnie teraz trzeba stosować różne środki ochrony. Na rynku są specjalne tabletki, obroże są kropelki. Ale same preparaty nie gwarantują stuprocentowego bezpieczeństwa - mówią weterynarze. Dlatego wielu właścicieli psów oprócz stosowania środków wymienionych przez ekspertów, po każdym spacerze dokładnie sprawdzają czy ich pupile nie maja na ciele pasożytów. Stosuję już długi czas co kwartał kurację od kleszczową i przynosi ona skutek. Mimo to, niemal codziennie kontroluję psa czy nie złapał gdzieś kleszcza - mówi jedna z właścicielek psa.

Kleszcze są zagrożeniem także dla ludzi. Są groźne nie tylko poza miastem. Można je spotkać także na miejskich skwerach.
W aptekach można kupić specjalne preparaty przeciwkleszczowe dla ludzi. Kleszcze obecnie są wyjątkowo agresywne ze względu na małą aktywność ludzi spowodowaną występowaniem koronawirusa i trwająca od marca kwarantanną.