Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej i jej sympatycy spotkali się w czasie wakacji w Dworze Mościbrody, by podsumować dotychczasowe działania w zakresie aktywnej turystyki. Międzynarodowy projekt „Wspólnie-Aktywnie-Lokalnie-Kulinarnie” LGD ZS realizuje razem z Bialskopodlaską Grupą Działania, Stowarzyszeniem Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania oraz Deutschland Leader-Regionalmanagement Dübener Heide/LAG Dübener Heide Sachsen. Przedstawiciele samorządów, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, KGW, miłośnicy turystyki, biegów i jazdy na rowerze omówili istniejące już formy aktywnej turystyki w powiecie siedleckim, takie jak geocashing, questy i woodcoins (potocznie zwane drewniaczkami), a także nową atrakcję turystyczną w regionie – spacery 3D po okolicznych atrakcjach turystycznych i zabytkach. Jednym z głównych założeń projektu „Wspólnie-Aktywnie-Lokalnie-Kulinarnie” jest jednak rozwój turystyki rowerowej i szlaków rowerowych oraz tras do uprawiania sportu nordic walking. Uczestnicy spotkania przetestowali zatem w praktyce jeden z nowo powstałych i liczący 13 km szlak rowerowy.
– Jeżeli chodzi o szlaki rowerowe, to w ramach tego zadania na terenie 10 naszych gmin, którymi są: Zbuczyn, Wiśniew, Skórzec, Wodynie, Mokobody, Suchożebry, Mordy, Domanice, Kotuń i gmina Siedlce, powstanie 800 km takich szlaków, kompleksowo wykonanych. Oznakowane są one na wzór belgijskiego modelu, tzn. jest to numeryczne oznakowanie nie tylko całych dróg czy ulic, ale poszczególnych skrzyżowań. Powstanie też 10 km ścieżek do nordic walking. Na przykład szlaki rowerowe oraz szlak nordic walking w Krainie „Nocy i Dni” (tzn. na terenie gminy Wodynie) – powiedziała podczas spotkania Ewelina Pędzich-Chyży, kierownik biura LGD ZS.
Powstająca w ramach projektu sieć szlaków rowerowych, połączonych ze sobą poprzez oznakowanie (średnio 1 znak na 1 km) punktów (węzłów) umożliwi turyście dowolne kształtowanie szlaku, który zamierza przebyć, kierując się warunkami fizycznymi takimi jak wiek i sprawność fizyczna, a także przyrodniczo-historycznymi. Oprócz wytyczenia i oznakowania szlaków rowerowych, zostały już także wykonane gadżety promujące aktywną turystykę, m. in: mapy (będą wykorzystywane przez turystów do korzystania z sieci szlaków i planowania własnych tras), wizytówki, na których turyści będą wpisywali numery węzłów, które chcą odwiedzić, a także tablice promocyjne, opaski i kamizelki odblaskowe z nadrukiem.
Zorganizowana w trakcie realizacji projektu konferencja „Rozwój turystyki na obszarach wiejskich” była finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania PROW 2014-2020.