– Wprowadzany nowy, spójny system identyfikacji wizualnej. Chcemy, by nawiązywał on do naszej przeszłości, ale dzisiejsza komunikacja, media społecznościowe wymusiły na nas zmiany. Odtąd będziemy się komunikować w przestrzeni publicznej naszym nowym logo. Wiąże się z nim spójna koncepcja w komunikacji. Nasze główne hasło to „Więcej niż” – czyli więcej niż wiedza, więcej niż kierunek studiów, więcej niż wspólnota, wartości i wspólne bycie w uniwersytecie. Nowe logo Uniwersytetu jest oparte na siatce stworzonej na bazie starego elementu, antycznych filarów, które są symbolem, z jakim identyfikujemy uczelnię w przestrzeni publicznej – informuje Beata Gałek, rzecznik prasowy UPH.
Nowe logo miało być przede wszystkim nowoczesne i funkcjonalne. Po konsultacjach z przedstawicielami wszystkich wydziałów uczelni, zostało ono zaprojektowane przez Pawła Frankowskiego w taki sposób, by automatycznie kojarzyło się z siedlecką uczelnią, stąd litery UPH widoczne na pierwszy rzut oka. Jednocześnie, gdy przyjrzeć się logu bliżej, natychmiast nasuwają się inne pozytywne skojarzenia.
– Ponieważ nasza rzeczywistość to czwarta rewolucja ludzkości – rewolucja cywilizacyjna, to my staraliśmy się w nią wkomponować. Polega ona na tym, że żyjemy w rzeczywistości mobilnej, cyfrowej, dronowej. Nie mamy nic przeciwko rozwiązaniom klasycznym, do którego nawiązywało poprzednie logo, natomiast to nowe logo nawiązuje do rzeczywistości cyfrowej, do identyfikalności naszej uczelni, do jej rozpoznawalności. Ono jest bardzo proste w swoim wyrazie, ale jednocześnie bardzo wiele mówiące. Gdy na nie spojrzymy, to nawet bez opisu widać, że są na nim litery UPH, czyli Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, wkomponowane w narrację, która wiele mówi. Po pierwsze widzimy daszek. Dach kojarzy nam się z bezpieczeństwem, z domem, z czymś ciepłym i przyjaznym. Widzimy też czapkę studencką, biret, który kojarzy się z początkiem i zakończeniem studiów. Jeśli przyjrzymy się bliżej, to widać tam też twarz człowieka, a uczelnia to ludzie – nauczyciele, studenci. Widać też tarczę – symbol odporności, waleczności, męstwa. W prostym logo staramy się dużo powiedzieć – mówi prof. dr hab. Mirosław Minkina, rektor UPH.
Symbol spotkał się z pozytywnymi opiniami przedstawicieli społeczności akademickiej. Obecnie pracują oni jeszcze nad utworzeniem dopasowanych do nowego loga znaków dla każdego z wydziałów. Ta ich mikro tożsamość nie będzie jednak stosowana oddzielnie, tylko w połączeniu z nowym logiem UPH.
– Tożsamość poszczególnych wydziałów będziemy wyrażać m.in. poprzez różną kolorystykę tych znaków, np. wiadomo, że w przypadku Wydziału Agrobioinżynierii dominującym kolorem będzie zielony. Chcemy, by na pierwszy rzut oka było wiadomo, że to się identyfikuje z danym wydziałem. Fiolet będzie natomiast kolorem Wydziału Nauk Ścisłych itp. – wyjaśnia prof. dr hab. Barbara Biesiada Drzazga, prorektor ds. studiów UPH.
Warto dodać, że prace nad stworzeniem nowego loga rozpoczęły się już na samym początku kadencji rektora Minkiny, więc ok. dwa lata temu.
Polecany artykuł: