– Uruchomiliśmy tę możliwość, aby mieszkańcy mogli się wypowiedzieć na ten temat. Zachęcam bardzo wszystkich do aktywnego udziału w tym przedsięwzięciu, abyśmy mogli zapoznać się z opiniami, i potem wybrać te działania, które będą możliwe do realizacji wokół zalewu, a jednocześnie te, które będą w jak najlepszym stopniu służyły mieszkańcom – zachęca prezydent Andrzej Sitnik.
Propozycje można zgłaszać wyłącznie mailowo, na specjalnie w tym celu stworzone konto e-mailowe. Pracownicy Urzędu Miasta Siedlce liczą na to, że pomysły mieszkańców pozytywnie ich zaskoczą.
– Został uruchomiony dedykowany adres mailowy [email protected], na który mieszkańcy czy inne osoby zainteresowane mogą przesyłać swoje propozycje. Zachęcamy serdecznie. Informacja jest podana na fanpage'u Siedlce Miasto Przyjazne na Facebooku. Wiem, że tam pod tym postem również pojawiają się komentarze, jednak prosilibyśmy o korzystanie z podanego adresu mailowego. Liczymy na to, że mieszkańcy mają fajne pomysły i określą swoje potrzeby, a my z nich skorzystamy – mówi Aneta Krajewska, naczelnik gabinetu prezydenta miasta Siedlce.
Warto podkreślić, że zaproponowane obiekty czy udogodnienia muszą być możliwe do zrealizowania na tym terenie. Np. nie mogą ingerować w obszar chroniony Natura 2000. Muszą być też zgodne z planem miejscowym.
– Biorąc pod uwagę, że tam niedawno, w 2019 roku był uchwalony plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego, na pewno jest ograniczenie pod kątem zabudowy, czyli budynków. Mogą powstać tylko i wyłącznie tam, gdzie jest linia zabudowy na planie zagospodarowania przestrzennego, z takim przeznaczeniem, jakie jest wskazane w planie. Natomiast istotą jest to, że propozycje mieszkańców mogą dotyczyć zagospodarowania terenu, czyli np. form wypoczynku, obiektów małej architektury czy takich form, co do których mieszkańcy uważają, że by się przydały i że wzbogaciłoby to zalew – wyjaśnia Barbara Kowal, naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa siedleckiego magistratu.
Nie można zatem zaproponować postawienia nad Zalewem Muchawka nowego sklepu czy hotelu, ale mogą tam zostać wybudowane mniejsze obiekty, np. ozdobna ławka, fontanna, stacja naprawy rowerów czy punkt ładowania urządzeń elektronicznych. Urzędnicy czekają na e-maile od mieszkańców miasta i okolic do końca listopada 2021 roku.