Turystyka

Mazowsze warto zwiedzać także po wakacjach. Gdzie można ciekawie spędzić weekend?

2024-08-30 12:50

Na wschodzie Mazowsza można znaleźć wiele spokojnych miejsc, w których warto spędzić weekend. Choć wakacje powoli się kończą, nic nie stoi na przeszkodzie, by wrześniowe i jesienne weekendy spędzać na zwiedzaniu regionu. Można odwiedzić Muzeum Regionalne w Siedlcach, Zamek w Liwie, Pałac w Korczewie, Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie czy skorzystać z przeprawy promowej na Bugu w Bużyskach bądź ze spływu katamaranem po rzece.

Atrakcje Ziemi Siedleckiej – idealne na weekend!

Na styku Mazowsza i Podlasia jest wyjątkowo spokojnie i zacisznie. Nie brakuje atrakcji turystycznych, a lokalna kuchnia serwuje mnóstwo pyszności. Jak przekonuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, krótki weekendowy wyjazd to dobra okazja do aktywnego odpoczynku i poznania tak różnorodnego regionu, jakim jest Mazowsze.

– Wyjątkowa przyroda, ciekawe zabytki i przepyszna kuchnia – region siedlecki ma wiele do zaoferowania. Weekend spędzony w Siedlcach, Liwie czy Korczewie to gwarancja wspaniałego odpoczynku i niezapomnianych wrażeń. Zapraszam na Ziemię Siedlecką! – zachęca Janina Ewa Orzełowska z zarządu województwa mazowieckiego.

Położony na styku Mazowsza i Podlasia region kryje wiele tajemnic.

– Nie trzeba daleko wyjeżdżać, aby odpocząć na łonie natury czy skosztować dań regionalnych. Ziemia Siedlecka to idealne miejsce na aktywny wypoczynek – wyprawę rowerową czy spływ kajakiem. Jest wiele gospodarstw agroturystycznych, a historię regionu można poznać odwiedzając nasze muzea – przekonuje Krzysztof Chaberski, radny województwa mazowieckiego.

Korczew i nadbużańskie okolice

Wybierając się nad rzekę Bug, warto odwiedzić Pałac w Korczewie. W niedalekiej odległości od Korczewa znajduje się przeprawa promowa w miejscowości Bużyska. Stamtąd można szybko przeprawić się do podlaskiego Drohiczyna, wspiąć się na znajdującą się tam wieżę widokową, a przy okazji skorzystać z możliwości spływu katamaranem po Bugu. Osoby, które zechcą przetestować dania kuchni regionalnej, powinny spróbować ziemniaczanej potrawy lokalnej o nazwie „zaguby”.

W Siedlcach „Pod Jackiem”

Znajdujące się w siedleckim ratuszu „Pod Jackiem” Muzeum Regionalne to skarbnica wiedzy na temat historii, kultury i tradycji, nie tylko miasta, ale i całego regionu siedleckiego.

– Zachęcam zarówno do zwiedzania wystaw stałych, jak i uczestnictwa w organizowanych w naszym muzeum warsztatach, konkursach czy konferencjach – mówi Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach. – Mamy bardzo bogatą ofertę na jesień i zimę w naszym muzeum w Siedlcach i jego oddziale w Dąbrowie. Zapraszamy!

Zainteresowani historią Siedlec i okolic powinni zobaczyć prezentowane w muzeum wystawy stałe – „Ukryte w ziemi. Z najdawniejszych dziejów pogranicza Podlasia i Mazowsza, nowa odsłona wystawy najstarszych zabytków archeologicznych z terenu Podlasia i Mazowsza”, „Podsiedlecka wieś, I poł. XX w. wyposażenie izby średniozamożnego, włościańskiego domu” czy „Siedleckie dzieje 1441-1939 nowa aranżacja wystawy stałej poświęconej historii Siedlec”. Wiele o historii powiedzą też ekspozycje czasowe poświęcone m.in. czasom PRL w Siedlcach czy XVI-wiecznemu piwowarstwu w Siedlcach i regionie. Przed budynkiem można podziwiać wystawę plenerową „Śladami Leona Barszczewskiego”.

Z kolei dawne życie ziemian z przełomu XIX i XX w. prezentuje Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, które jest oddziałem Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Pięknie położony i otoczony parkiem dworek to idealne miejsce na słoneczne, jesienne wyprawy. Na wrzesień muzeum zaplanowało m.in. warsztaty przyrodnicze w parku „Zapomniane owoce” (22 września, godz. 12.00), koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach (29 września, godz. 14.00) oraz prelekcję Adama Ostanka „Z honorem Ojczyźnie służyć. Życie codzienne ziemianina w Wojsku Polskim II Rzeczypospolitej” (20 września, godz. 17.00). Z kolei od 11 października będzie można zobaczyć poplenerową wystawę fotograficzną „Śródwiośnie w Dąbrowie”.

Na zamku w Liwie

Malowniczo położony zamek w Liwie na zakończenie lata przygotował wyjątkowe atrakcje dla dzieci i młodzieży.

W urokliwej scenerii Doliny Liwca można wziąć udział w różnorodnych grach plenerowych, takich jak szachy, bierki czy młynek. Dodatkową atrakcją są interaktywne gry online, dostępne dzięki kodom QR umieszczonym m.in. przy rzeźbach Bony Sforzy, Janusza Starego oraz Anny z Radziwiłłów – zachęca Eliza Czapska, dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie.

W kasie zamku można również nabyć unikalną grę „Kto żyw na Liw”, która pozwoli na lepsze poznanie historii zamku i jego okolic.

Kolejną atrakcją jest makieta Mazowsza z czasów Janusza I Starszego autorstwa Adama Świtlaka, która pozwala zobaczyć, jak wyglądał region w średniowieczu i poznać jego kluczowe miejsca – wyjaśnia dyrektor Eliza Czapska. Atrakcje te zostały zrealizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Będąc na zamku warto obejrzeć wystawy, zarówno stałe, jak i czasowe. W dworku znajduje się bogata ekspozycja broni, w piwnicach gotyckich można podziwiać wystawę „Tadeusz Kościuszko (1746-1817). Naczelnik Wolności. W 230. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej”, a na wieży zamku prezentowana jest ekspozycja „Liw. Architektura drewniana”. Każda z tych wystaw oferuje unikalny wgląd w historię i kulturę regionu, czyniąc wizytę na zamku niezapomnianą przygodą.

Moc inspiracji – przewodniki turystyczne po Mazowszu

W podróż po Mazowszu warto zabrać nowe przewodniki turystyczne wydane przez samorząd województwa mazowieckiego „25 mikrowypraw po Mazowszu”, „Mazowsze nad wodą” i „Z rodziną przez Mazowsze”. Każdy z nich zachęca do poznawania Mazowsza w inny sposób. Przewodniki są dostępne w punktach informacji turystycznych wymienionych na stronie Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, a także w siedzibie Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM. Aby otrzymać komplet przewodników, należy wysłać e-mail na adres: [email protected] i umówić się na ich odbiór lub wysyłkę. Można je znaleźć również w wersji online, w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej, na stronie https://mazowsze.travel/.

Odpocznij na Mazowszu, podróżuj z flagą

Samorząd Mazowsza rozpoczął w tym roku nową kampanię turystyczną „Odpocznij na Mazowszu”. Ma ona zachęcać do poznawania kultury, sztuki i przyrody regionu, a także wybierania Mazowsza na swój cel podróży.

W 2022 roku wciągnęliśmy Państwa w zabawę mazo przygoda, mazo czas, mazo historie, mazo miejsca – wszystko to, co można połączyć z przedrostkiem „mazo”, czyli przedrostkiem, który tworzy naszą piękną nazwę „Mazowsze”. W tym roku idziemy o krok dalej i zachęcamy do odpoczynku na Mazowszu – mówi Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego, prezes zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. A kiedy już wyruszymy na wymarzony weekend warto zabrać ze sobą flagę Mazowsza. Dlaczego? Zapraszam do wspólnej zabawy, fotografowania i udziału w konkursie „Podróże z flagą Mazowsza”. To już ostatni moment. Zgłoszenia można przesyłać jeszcze do 15 września.

W konkursie organizowanym przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną oraz Agencję Rozwoju Mazowsza będą nagradzane najlepsze zdjęcia z flagą Mazowsza wykonane w różnych zakątkach naszego kraju i świata. Szczegóły na stronie internetowej MROT.

Źródło: inf. pras. mazovia.pl.

ROZWIĄŻ QUIZ: zgadnij jakie to mazowieckie miasto na podstawie trzech haseł!

Pytanie 1 z 10
Miasto wielu kultur i religii, Rynek Mariacki, lustro Twardowskiego