– Zostałem poinformowany przez pana premiera Glińskiego, że Komisja Europejska zatwierdziła wpisanie na listę podstawową inwestycji w Siedlcach, tj. „Rewaloryzacji zabytkowego Parku Miejskiego Aleksandria w Siedlcach”. To inwestycja, której pomysłodawcą był, a także przygotowywał wszystkie projekty i programy, obecny radny wojewódzki, a poprzednio Prezydent Miasta Siedlce – Wojciech Kudelski – powiedział podczas spotkania z mediami poseł Krzysztof Tchórzewski.
O dotację unijną na wykonanie tej inwestycji były włodarz miasta starał się kilka lat temu. Wtedy Siedlcom nie przyznano dofinansowania, a po złożeniu odwołania od tej decyzji, wniosek trafił na listę rezerwową, na której znajdował się do tej pory (a konkretnie do grudnia 2020 roku).
– Nasz wniosek dotychczas był na liście rezerwowej, teraz jest na liście zasadniczej. I myślę, że jest to powód do dumy, do radości, bo cały ten kompleks – Pałac Ogińskich, LO im. Żółkiewskiego, obiekty kultury takie jak Sala Biała itd., to wszystko jest perełką, gdzie – mamy nadzieję – przyjadą turyści i będą zainteresowani odpoczynkiem (…) I warto te pieniądze na to wydać, bo wszystkie liczące się miasta takie obiekty mają – mówi Wojciech Kudelski.
Były włodarz Siedlec wyraża także nadzieję na to, że inwestycja ta zostanie w końcu wykonana. Poseł Krzysztof Tchórzewski i Maciej Nowak, wiceprzewodniczący rady miasta, dodają, że jest ona tak ważna dla samorządu i mieszkańców, że z całą pewnością będzie realizowana „ponad podziałami”.
Obecny prezydent miasta, Andrzej Sitnik wyjaśnia, że aby możliwe stało się pozyskanie środków finansowych z dotacji unijnej dla tego zadania, konieczne jest wprowadzenie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Siedlce. Między innymi w tym celu poprosił ostatnio przewodniczącego rady miasta o zorganizowanie dodatkowej sesji. Ma się ona odbyć w najbliższy czwartek, 7 stycznia. Prezydent podkreśla także, że bardzo cieszy się z ewentualnej dotacji dla miasta, a tymczasem z nadzieją czeka na podpisanie umowy w tej sprawie:
– Na razie pracujemy nad tym, aby te środki wpłynęły do miasta, i żeby można było w krótszym czasie dokonać rewitalizacji parku Aleksandria. Jestem bardzo zadowolony, że jest szansa na uzyskanie dofinansowania do parku w wysokości 8,5 miliona złotych, bo przecież są to ogromne środki w stosunku do tego, co się teraz dzieje na przełomie jednej i drugiej perspektywy unijnej. Taki zastrzyk pieniędzy pozwoli nam w krótszym czasie dokonać rewitalizacji parku, którą – jak wszyscy wiemy – rozpoczęliśmy i prowadzimy, i niezależnie od tego, co się wydarzy, będziemy prowadzili dalej.
Całkowity koszt inwestycji to ponad 13 mln zł. Miasto musi znaleźć pieniądze na wkład własny w wysokości ok. 4 mln 800 tys. zł. Ponieważ jednak projekt rewaloryzacji parku realizowany był w częściach, w ramach budżetu obywatelskiego, najprawdopodobniej dotychczas zrobione i zaplanowane na 2021 rok etapy prac w parku zostaną zaliczone jako wkład własny miasta w wykonanie tego zadania.