Instalacje OZE

i

Autor: Monika Półbratek Na zdjęciu: nowe instalacje fotowoltaiczne na budynkach jednego z gospodarstw w Przesmykach

Mieszkańcy subregionu siedleckiego coraz chętniej inwestują w odnawialne źródła energii

2020-02-25 16:02

W trzech gminach powiatu siedleckiego i jednej w powiecie sokołowskim trwa montaż instalacji fotowoltaicznych. To drugi etap inwestycji „Słoneczne Gminy Wschodniego Mazowsza – energia solarna energią przyszłości”. Liderem projektu jest gmina Przesmyki w partnerstwie z gminami Korczew, Paprotnia i Repki. Zainteresowanie mieszkańców instalacjami OZE nie maleje i niewykluczone, że samorządy będą się starać o realizację kolejnego etapu inwestycji.

W pierwszym etapie projektu na terenie wszystkich gmin zainstalowano łącznie około 1400 solarów. W drugim etapie ma powstać około 1100 instalacji, głównie paneli fotowoltaicznych. Oprócz prywatnych gospodarstw, wyposażone zostaną w nie także niektóre budynki użyteczności publicznej, m.in. Urząd Gminy Przesmyki czy budynek szkoły w Korczewie.

Mieszkańcom bardzo się te inwestycje podobały, bo rzeczywiście każdy odczuł to od razu w swoim gospodarstwie, jaka to jest duża wygoda i obniżenie kosztów funkcjonowania gospodarstw (…) Ludzie się bardzo cieszą. Wcześniej cieszyli się z ciepłej wody, teraz zobaczyli, że panel fotowoltaiczny jest chyba jeszcze lepszy w przedmiocie odnawialnych źródeł energii niż solar. Ogromne zainteresowanie w tej chwili jest na terenie tych naszych czterech gmin fotowoltaiką. I sądzę, że jeszcze czeka nas w przyszłości jeszcze jeden wniosek, właśnie na instalacje fotowoltaiczne – mówi Andrzej Skolimowski, wójt gminy Przesmyki.

Także w Korczewie zainteresowanie mieszkańców projektem było tak duże, że wielu z nich wpisało się na listę rezerwową, z nadzieją, że powstanie trzeci etap inwestycji.

W drugim projekcie tylko w naszej gminie jest około 230 zestawów solarnych plus fotowoltaicznych (…). Ale na liście rezerwowej mam około stu osób. I tak jest nie tylko w mojej gminie, ale również w pozostałych gminach (…) To daje nam kierunek, jakie potrzeby mają mieszkańcy. Widzimy, że mamy po te sto parę osób na liście rezerwowej, czyli już myślimy nad tym, jaki projekt można by było zrobić, jakie środki pozyskać, żeby tym ludziom można to było wykonać – mówi Sławomir Wasilczuk, wójt gminy Korczew.

Obecnie gminy są na etapie kończącym realizację inwestycji. Montaż instalacji ma potrwać do 31 marca, a całkowite zakończenie inwestycji – do końca czerwca. Dofinansowanie unijne do projektu wynosi około 70 % kosztów netto.