Dorośli przyprowadzający swoje pociechy na zajęcia, również mogą przy okazji skorzystać ze specjalnych warsztatów profilaktycznych.
– Te zajęcia są skierowane dla dzieci i młodzieży szkolnej, ale też dla ich rodziców. Bardzo wiele organizacji w tym samym czasie, kiedy są zajęcia dla dzieci, również prowadzi zajęcia dla rodziców. Właśnie wyposażając ich w pewnego rodzaju umiejętności i kompetencje w przeciwdziałaniu uzależnieniom – wyjaśnia Katarzyna Marciniak-Paprocka, pełnomocnik prezydenta miasta Siedlce ds. rozwiązywania problemów uzależnień.
Oferta zajęć jest dość szeroka – od szachów, przez koszykówkę czy piłkę ręczną, sporty walki, taniec i lekkoatletykę, aż po sporty dla dzieci z niepełnosprawnościami. To 248 h zajęć w tygodniu, trwających od poniedziałku do soboty włącznie. Ich szczegółowy harmonogram jest dostępny na stronie internetowej miasta Siedlce: www.siedlce.pl w zakładce „Bezpłatne zajęcia profilaktyczne i sportowe”.
Oprócz tego 340 godzin zajęć tygodniowo realizować będą także siedleckie kluby sportowe.
– Na te pierwsze zajęcia zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież. Bo to są zajęcia rekreacyjne i tutaj chodzi o spędzanie wolnego czasu w sposób pożądany, pozytywny, kształtowanie dobrych postaw. A jeśli chodzi o tę drugą część zajęć, to już są one prowadzone w klubach sportowych. I tu już dzieci trenują w sposób profesjonalny, uczą się już pewnego rodzaju umiejętności – dodaje Katarzyna Marciniak-Paprocka.
W zajęciach mogą uczestniczyć wszystkie chętne dzieci i młodzież w wieku szkolnym z terenu miasta Siedlce. Nie ma tu ograniczeń związanych z rejonizacją. Z funduszu korkowego w budżecie miasta na realizację tego programu przeznaczonych zostało około 450 tys zł.