Młodzież z siedleckiej Królówki przybliża rówieśnikom problem zaburzeń odżywiania

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Młodzież z siedleckiej Królówki przybliża rówieśnikom problem zaburzeń odżywiania [AUDIO]

2023-03-14 16:28

„Pov.body” – to tytuł kampanii profilaktycznej, realizowanej w tym roku przez młodzież z siedleckiej Królówki. W ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” uczniowie II LO im. Królowej Jadwigi w Siedlcach postanowili przybliżyć swoim rówieśnikom problem zaburzeń odżywiania. Dziś (14 marca) podsumowują przeprowadzone w ramach projektu działania.

POSŁUCHAJ o projekcie pov.body młodzieży z siedleckiej Królówki, dotyczącym zaburzeń odżywiania (odtwórz na komputerze):

– W ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii” realizujemy projekt „pov.body”, który zajmuje się tematyką zaburzeń odżywiania. Zauważyliśmy, że w naszym otoczeniu jest trochę osób, które zmagają się z takim problemem, dlatego uznaliśmy że trzeba szerzyć ten temat i pokazywać, jak bardzo jest on poważny – opowiada Agata Mrozek, liderka projektu „pov.body” i uczennica II LO im. Królowej Jadwigi w Siedlcach. Podkreśla także, że przekazywane w ramach projektu informacje są rzetelne: – Bardzo pomaga nam psycholożka, która sprawdza nasze treści. Niektóre czerpiemy z książek i z Internetu, ale zawsze staramy się, żeby były one sprawdzone.

W ramach projektu młodzież prowadzi kampanię informacyjną w mediach społecznościowych – mają konta na Tik Toku i na Instagramie o nazwie „pov.body”. Uczniowie przeprowadzili też lekcję z udziałem psychologa w szkole i zorganizowali inne akcje, w które włączyli szkolną społeczność. Wśród nich znalazła się m.in. zbiórka charytatywna, z której dochód został przekazany na Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.

– W naszych mediach społecznościowych staramy się informować o różnych zaburzeniach odżywiania i wspierać te osoby, które mogą tego potrzebować (...) Chcemy uświadomić ludzi, czym te zaburzenia naprawdę są, jak można je rozpoznać i jak się z nimi obchodzić. Ponieważ dużo ludzi kojarzy różne zaburzenia, ale tak naprawdę nie wiedzą, co się pod nimi kryje i z czym zmagają się osoby, które muszą się z nimi mierzyć – mówi Mikołaj Gałecki, współrealizator projektu.

Realizując kampanię, młodzież skupiła się przede wszystkim na najbardziej znanych zaburzeniach odżywiania, choć opowiedziała rówieśnikom także o tych mniej „popularnych”.

Wspominaliśmy m.in. o bulimii i o anoreksji, ale również o ortoreksji. Przedstawiliśmy też grafikę uświadamiającą, czego nie powinno się mówić do osób z rodziny, które mogą mieć taki problem, żeby nie wpłynęło to negatywnie na ich samoocenę – wymienia Emilia Witkowska, współrealizatorka projektu.

Młodzi ludzie podsumowują dzisiaj (14 marca) swój projekt, ale podkreślają, że planują realizować go także w przyszłym roku szkolnym. Więcej na temat kampanii usłyszycie w załączonym nad tekstem materiale dźwiękowym (jeżeli się nie odtwarza lub nie wyświetla, należy odświeżyć stronę i/lub włączyć dźwięk na komputerze).

Sonda
Czy znasz kogoś doświadcza(ł) zaburzeń odżywiania?