– Święto Policji to dla każdego policjanta i pracownika dzień szczególny i dla mnie wyjątkowa okazja, aby w sposób uroczysty złożyć serdeczne podziękowania i przekazać słowa uznania dla Waszej ciężkiej, pełnej poświęcenia służby i pracy. To dla mnie zaszczyt i honor, że mogę dziś stać na czele ludzi, dzięki którym mieszkańcy Siedlec i powiatu mogą się czuć bezpiecznie, świadomi faktu, że w każdej chwili staniecie na wysokości zadania i udzielicie im niezbędnego wsparcia – powiedział do swoich kolegów i koleżanek insp. Andrzej Dziewulski, Komendant Miejski Policji w Siedlcach. Podziękował też wszelkim osobom, służbom, instytucjom i lokalnym samorządom za wspieranie policyjnych inicjatyw i wyraził nadzieję na owocną współpracę w przyszłości. Na zakończenie złożył życzenia zebranym: – W tym wyjątkowym dniu życzę wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom policji, a w szczególności bohaterom dzisiejszej uroczystości – odznaczonym, awansowanym i wyróżnionym, aby każdy dzień służby i pracy przynosił Wam osobistą satysfakcję i zadowolenie, a Wasze działania spotkały się z uznaniem i życzliwością.
Jak co roku, ważną częścią uroczystości było wręczenie odznaczeń, w tym medalu „Za zasługi dla Policji”, Odznaki „Zasłużony Policjant”, medali „Za zasługi dla NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu”, a także aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe.
Tegoroczne Święto Policji miało wyjątkowy wymiar, ponieważ w 2025 roku obchodzona jest okrągła, setna rocznica powołania Policji Kobiecej. Jak poinformowała podczas uroczystości kom. Ewelina Radomyska – oficer prasowy jednostki, 26 lutego 1925 roku rozpoczęło się szkolenie pierwszych 30 kobiet, które wówczas przygotowywane były głównie do działań związanych z walką z nierządem, sutenerstwem i handlem ludźmi. Ich dowódcą była Stanisława Filipina Paleolog – pierwsza kobieta w stopniu starszego przodownika Policji Państwowej. Sto lat temu policjantki pełniły zatem służbę w szczególnych obszarach, prowadziły działania wychowawcze, zapobiegały przestępczości wśród nieletnich i kobiet, a ich obecność z czasem zaczęto postrzegać jako element pozytywnego oddziaływania społecznego.
Dziś kobiety w Policji to integralna część tej formacji. W całym kraju służbę pełni ponad 22 tysiące policjantek oraz blisko 16 tysięcy pracownic cywilnych. W Komendzie Miejskiej Policji w Siedlcach służbę pełni 58 funkcjonariuszek, a 35 kobiet pracuje tam na stanowiskach cywilnych. Proces rekrutacji i wymagania są jednakowe, a kobiety pełnią służbę we wszystkich pionach – na równi z mężczyznami.
Na zakończenie oficjalnej części uroczystości można było posłuchać koncertu Orkiestry Dętej, działającej przy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Zakładzie Linii Kolejowych w Siedlcach. Później odbył się Piknik Policyjny dla mieszkańców Siedlec. Uczestnicy mogli obejrzeć sprzęt wykorzystywany w codziennej pracy policjantów, spróbować swoich sił na strzelnicy, a także obejrzeć stoiska przygotowane m.in. przez Siedlecką policję, Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, Zakład Karny w Siedlcach, Nadleśnictwo Siedlce, Szpital Miejski w Siedlcach, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach (tzw. „Medyk”), Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Siedlcach, Bank Pekao S.A. Oddział nr 1 w Siedlcach, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Siedlcach oraz Bank PKO BP. Na wszystkich zgromadzonych czekał również słodki poczęstunek i dania z grilla, serwowane przez Catering Blue.
Polecany artykuł: