Muzeum Regionalne, MOK i Pani Przewodnik zapraszają na Noc Muzeów w Siedlcach

i

Autor: fot. MOK, MR, Pani Przewodnik

Muzeum Regionalne, MOK i Pani Przewodnik zapraszają na Noc Muzeów w Siedlcach

2022-05-13 10:39

Noc Muzeów w Siedlcach zapowiada się w tym roku wyjątkowo ciekawie. Konkursy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie wystaw i degustacja ukraińskich potraw to główne atrakcje sobotniego (14 maja) wieczoru w Muzeum Regionalnym, które zaprasza także uchodźców wojennych. Ponadto, Miejski Ośrodek Kultury proponuje zwiedzanie trzech wystaw, a Pani Przewodnik zachęca do udziału w wydarzeniu „Zdjęcie z Aleksandrą Ogińską” przy Kaplicy pw. Św. Krzyża.

Nocne atrakcje w Muzeum Regionalnym w Siedlcach

– W czasie Nocy Muzeów bezpłatnie udostępnimy wszystkie ekspozycje. Będziemy też prowadzić konkurs wiedzy o muzeum i wystawach. Co roku cieszy się on wielkim powodzeniem nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale też dorośli chętnie w nim uczestniczą, bo przygotowujemy bardzo dużo ciekawych nagród. Poza tym organizujemy też warsztaty zabawkarskie pt. „Piłeczki na gumce”, które będzie uczyła nas wykonywać Agnieszka Tomaszczuk-Rosołowska. Odbędą się także warsztaty kulinarne pt. „Jadalne obrazy” – informuje Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Jak dodaje, w tym toku do udziału w wydarzeniu zaproszeni są także uchodźcy wojenni z Ukrainy: – Będzie np. degustacja regionalnych potraw ukraińskich. W wynajętym namiocie przed budynkiem muzeum, zwiedzającym będą serwowane potrawy kuchni ukraińskiej. Ponadto w sali rotundowej naszego „Ratusza pod Jackiem” odbędzie się także koncert muzyki ukraińskiej w godz. 20.00-21.00.

Warto dodać, że w tradycyjnych muzealnych warsztatach rękodzielniczych mogą brać udział zarówno dzieci, jak i dorośli, bo nie ma tu limitów wiekowych. Noc Muzeów w siedleckim Muzeum Regionalnym odbędzie się w sobotę, 14 maja, w godz. od 18.00 do 23.30.

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Regionalnym w Siedlcach

i

Autor: fot. Muzeum Regionalne w Siedlcach

„Zdjęcie z Aleksandrą Ogińską! Czyli Noc Muzeów w „Kaplicy Ogińskiej”

Do wzięcia udziału w wydarzeniu pod takim właśnie tytułem zaprasza siedlecka Pani Przewodnik PTTK – Natalia Zyśk. Już po raz drugi zaprasza mieszkańców miasta Siedlce do zrobienia sobie zdjęcia z dawną właścicielką Siedlec – księżną Józefą Aleksandrą z Czartoryskich Ogińską. Tym razem przy budynku, który wybudowała od podstaw – Kaplicy pw. Świętego Krzyża przy ul. Starowiejskiej 13 w Siedlcach.

– 14 maja to Noc Muzeów i chociaż kaplica jest przede wszystkim miejscem sakralnym, tego dnia spojrzymy na nią również z perspektywy niezwykle cennego, XVIII-wiecznego zabytku. Spotykamy się o godz. 21:00. Na początek krótko przybliżę postać Aleksandry z rodu Czartoryskich Ogińskiej, jednej z ostatnich właścicielek Siedlec z XVIII wieku. Opowiem też kilka historii o samej kaplicy. Będzie ona otwarta do godz. 22:00. Przyjdźcie i zróbcie sobie zdjęcie z Aleksandrą w miejscu, które było bliskie jej sercu w sposób szczególny! – zachęca Natalia Zyśk.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny i połączony z konkursem zorganizowanym z okazji 475-lecia Miasta Siedlce. Więcej szczegółów – w wydarzeniu na Facebooku.

Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach zaprasza nocą na trzy wystawy

Znajdujący się po sąsiedzku z muzeum i kaplicą Miejski Ośrodek Kultury w godzinach od 19.00 do 23.00 zaprasza na zwiedzanie trzech różnych ekspozycji. Pierwsze dwie to wystawy fotografii: „Portret Miasta. Fotografie archiwalne z albumów siedlczan” w Galerii Fotografii Fokus i „Makro z natury” autorstwa Mikołaja Radzikowskiego w Galerii „w Bramie”. Trzecia wystawa umożliwia obejrzenie prac malarskich Jarosława Pawełczaka. Ekspozycja pt. „Pejzaże” jest dostępna w Małej Galerii Sztuki.

Na Noc Muzeów 2022 zaprasza Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach

i

Autor: fot. MOK w Siedlcach

Portret Miasta. Fotografie archiwalne z albumów siedlczan

Jak informują organizatorzy wydarzenia, wystawa przygotowana przez Sławomira Kordaczuka i Andrzeja Rucińskiego prezentowana była w latach 1997, 2007 i 2017 podczas obchodów jubileuszy nadania Siedlcom praw miejskich. W zamyśle autorów ma ona ukazać jak najpełniej wszystko to, co jest związane z miastem: architekturę, instytucje i organizacje, władze miasta, portrety mieszkańców, rodziny siedleckie, żołnierzy, kolejarzy, sportowców, wydarzenia. Są też zdjęcia dokumentujące wojenne ruiny i różnorodne miejskie uroczystości. Na wystawie można także obejrzeć unikatowe wizerunki powstańców styczniowych, siedlczan bohatersko poległych w walce z niemieckim okupantem i pomordowanych w Katyniu.

Niewątpliwie jest to pierwsza wystawa prezentująca tak ogromną ilość fotografii związanych z historią naszego miasta. Dodatkowym jej walorem jest jej unikalność – mało prawdopodobne jest, aby po raz kolejny udało się zebrać taką ilość zdjęć z domowych albumów. Celem autorów wystawy jest również zwrócenie uwagi na niedostatecznie znaną ogromną wartość dokumentalną fotografii amatorskiej i docenienie tego wielkiego zasobu wiedzy o historii i kulturze miasta. Wszystkie przedstawione fotografie są dokładnie opisane.

Makro z natury

Mikołaj Radzikowski jest tegorocznym maturzystą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Siedlcach. Kilka lat temu brał udział w zajęciach w Pracowni Fotograficznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach. Spośród wielu tematów i technik fotograficznych, którymi się interesuje, szczególnie upodobał sobie makrofotografię i martwą naturę. Zdjęcia wykonuje za pomocą starych obiektywów produkowanych do aparatów analogowych. Uzyskuje w ten sposób efekt zwany „bokeh” – rozmycie tła będące szczególnym sposobem oddawania nieostrości obiektów znajdujących się poza głębią ostrości. Jasne obiekty rozmywają się w kształt otworu przysłony. Daje to szczególne walory estetyczne, oraz pozwala wyeksponować główny motyw znajdujący się na fotografii. Godne uznania są wysokie umiejętności techniczne autora oraz wybór interesującego tematu wystawy.

Pejzaże

Jarosław Pawełczak urodził się w 1974 roku w Radzyniu Podlaskim. Obecnie mieszka i tworzy w Zabielu. Główną tematyką jego prac jest pejzaż i taki też tytuł nosi wystawa, którą można oglądać w Małej Galerii Sztuki. Maluje farbami olejnymi w technice alla prima. Posługuje się zarówno pędzlem, jak i szpachelką malarską. Inspiracje czerpie z otaczającej przyrody. Na swoim koncie ma sześć wystaw indywidualnych.

Sonda
Czy wybierasz się w tym roku na Noc Muzeów?