Cele kampanii #NadbużańskaKrainaSpokoju
Kampania, nad którą pracują wspólnie: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Lokalna Organizacja Turystyczna „LOT nad Bugiem” i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Tygiel Doliny Bugu” – została stworzona z kilku różnych powodów. Przede wszystkim ma służyć zwiększeniu liczby turystów odwiedzających tereny wschodniego Mazowsza, ale także zaprezentować ten subregion i wizerunek wschodniego Mazowsza tym, którzy go jeszcze nie znają. Ponadto ma wypromować drobnych lokalnych przedsiębiorców, którzy wyróżniają się swoją ofertą. Nie bez znaczenia jest także wzmocnienie znaczenia LOT i LGD wśród okolicznych samorządów i przedsiębiorców.
– Naszym głównym celem było przybliżenie innym tej wschodniej części Mazowsza i pokazanie, co można tu robić, jakie sporty można uprawiać, jak można odpoczywać, a przede wszystkim pokazanie tego, że jest tu dużo ciepła w sensie gościnności i otwartości. Jest także spokój, cisza, piękna przyroda i dzika rzeka Bug, która jest ewenementem na skalę światową. A oprócz tego mamy tu też niesamowite, lokalne jedzenie – mówi Izabela Stelmańska, prezes zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Główny przekaz kampanii
Celami kampanii są przede wszystkim: bezpieczny odpoczynek dla każdego (obiekty od luksusowych po agroturystykę), piękna czysta przyroda, ciekawe atrakcje, doskonałe i naturalne jedzenie, idealne miejsce do wypoczynku w modnym rytmie slow. W ramach projektu #NadbużańskaKrainaSpokoju promowane są przede wszystkim wschodnie rejony Mazowsza, przenikające się kulturowo z Podlasiem – okolice gmin: Korczew, Platerów, Sarnaki, Łosice, Stara Kornica, Olszanka i Huszlew.
– Ja powtarzam od lat, że moim marzeniem jest, żeby Mazowsze i Podlasie Nadbużańskie, czyli Nadbużańska Kraina Spokoju, było traktowane jako taka nasza polska Toskania, jako miejsce, w którym można odpocząć, zrelaksować się, zwolnić, dobrze zjeść i złapać chwilę oddechu – podkreśla Justyna Paluch z Lokalnej Organizacji Turystycznej „LOT nad Bugiem”.
Czego można doświadczyć nad Bugiem?
Nadbużańska Kraina Spokoju to miejsce doskonałe do: spacerów, jazdy na rowerze, pływania, kajakarstwa, wędkarstwa, grzybobrania, rozkoszowania się pysznymi regionalnymi potrawami, rejsami katamaranem, a także zarówno odpoczynku na łonie natury, jak i mocniejszych wrażeń, np. survivalu czy zjazdów tyrolskich (m.in. wśród drzew i nad rzeką Bug).
Jakie miejsca i obiekty są szczególnie polecane turystom w ramach projektu?
Dwór Zaścianek / Borsuki
Położony na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu oraz Obszaru Natura 2000 dwór stanowiący idealne miejsce do wypoczynku. Są to rejony niezwykle cenne przyrodniczo, które charakteryzują się ogromną bioróżnorodnością. Dwór Zaścianek to Dwór i Zaścianek oddalone od siebie zaledwie o 100 metrów, które razem tworzą niepowtarzalną atmosferę. Dwór oferuje prostą staropolską kuchnię, w której najważniejsze są lokalne produkty oraz własne sezonowe warzywa i owoce. Miejsce zachwyca wschodnią gościnnością oraz bliskością natury. Zaścianek jest nie tylko doskonałym miejscem wypoczynku i relaksu, ale również ośrodkiem sportu i turystyczną bazą wypadową.
Impresja / Borsuki
Impresja czyli francuska oaza nad Bugiem, to klasyczny polski dworek w miejscowości Borsuki na krańcu województwa. Dworek prowadzony jest przez Polkę oraz Francuza, dlatego też miejsce to łączy wspaniałe smaki Francji oraz Podlasia. Gospodarze oferują degustacje win wraz z przekąskami, takimi jak sery, truskawki, czy porzeczki. Zasmakować można również tarty musztardowej z pomidorami oraz serem z Hajnówki. Otoczenie budynku zachwyca pięknymi nadbużańskimi widokami łąk i lasów, świeżym powietrzem, a czas mija tam spokojnie i powoli. Miejsce zachęca do pogrążenia się wyjątkowych smakach oraz relaksu.
Ośrodek Szkoleniowo-wypoczynkowy "AS" / Hołowczyce
Zjazd tyrolski nad rzeką Bug z prędkością 60 km/h, oferujący przypływ adrenaliny i niezapomniane przeżycia. Atrakcja pozwala podziwiać dolinę Bugu z zupełnie innej, wyjątkowej perspektywy. Zjazdy są organizowane przez Ośrodek Szkoleniowy „AS”. Uczestnicy są odpowiednio zabezpieczeni specjalnymi uprzężami alpinistycznymi. Jest to idealna atrakcja dla osób poszukujących przypływu adrenaliny. Jeśli ktoś jednak nie poszukuje silnych emocji, może pozostać na brzegu i obserwować innych śmiałków. Teren zachwyca piękną przyrodą i bioróżnorodnością. Atrakcja chociaż niecodzienna, jest godna uwagi każdego poszukiwacza przygód.
Dwór w Zabużu / Zabuże
Dwór w Zabużu to miejsce z historią, wybudowany został w II połowie XIX wieku. W powstałym na terenie rezydencji trzygwiazdkowego hotelu można skorzystać z bogatej oferty udogodnień takich jak SPA, basen, restauracja, czy korty, z należącej do dworu przystani wypłynąć w rejs katamaranem, podczas którego jego kapitan snuje niesamowite opowieści. Można dowiedzieć się wiele o tej nadbużańskiej krainie, chociażby dlaczego Zabuże niegdyś nazywało się Przedmieściem, czy też gdzie znajdowała się kiedyś kopalnia kredy. Dla tych decydujących się zostać w dworku na jego tarasie można delektować pyszną się kawą.
Scheda Podlaska / Mierzwice
Gospodarze tego malowniczego miejsca oferują przysmaki kuchni podlaskiej przygotowane z lokalnych produktów, a także doskonałą kawę. Pan Krzysztof, gospodarz chętnie podzieli się swoją obszerną wiedzą o fascynujących pobliskich miejscach wartych zobaczenia, ale również opowie o historii nadbużańskiej krainy. Niedaleko domu gościnnego znajduje się poziomkowa polana. Okolica jest również idealna dla osób kochających aktywne formy spędzania wolnego czasu. Teren pozwala na wyprawy rowerowe szlakiem ciepłych źródeł i pomników przyrody, których uroki na pewno na długo zapadną w pamięć podróżujących.
Makieta pocisku V2 / Sarnaki
Sarnaki to miejscowość położona na wschodnich kresach Mazowsza, jedna z ostatnich przed granicą na Bugu z województwem podlaskim. Pośrodku malowniczego rynku w Sarnakach możemy zaobserwować dość nietypową makietę przedstawiającą pierwszy w historii pocisk rakietowy skonstruowany przez Niemców w trakcie II wojny światowej. Makieta jest częścią pomnika upamiętniającego niezwykłe wydarzenia z roku 1944. Została ona zamontowana na rynku w Sarnakach w 1995 r. W lesie przy drodze S19 z Sarnak do Siemiatycz nadal możliwe jest zobaczenie leja zostawionego przez autentyczną rakietę V2.
Zakamarek Klimczyce / Klimczyce
Zakamarek Klimczyce to miejsce pod znakiem eko i zero waste. Specjalnością tego miejsca są niezwykle przygotowane letnie niedzielne biesiady, sycące i pobudzające wszystkie zmysły. Organizowane są tu również niesamowite uczty noszące nazwy Śniadanie na trawie – klimczycka uczta śniadaniowa. Właścicielki oferują również własnoręcznie przygotowywane przetwory oraz soki z owoców, które rosną w sadzie przy gospodarstwie. Zakamarek oferuje zarówno dania tradycyjne dla regionu jak i kuchnię Fusion. W obu przepadkach jednak, do przygotowywanych dań, wykorzystywane są świeże, zdrowe, lokalne produkty.
Wieża widokowa / Laskowice
Wieża widokowa w Laskowicach to świeżo wybudowana atrakcja turystyczna. Laskowice to miejscowość w gminie Korczew, niedaleko jej stolicy. Ze szczytu wieży można podziwiać niesamowitą panoramę doliny Bugu. Przy wejściu do wieży znajduje się parking oraz wiaty wypoczynkowe, gdzie można zatrzymać się i odetchnąć. Piękne krajobrazy zachwycają i zachęcają do zatrzymania się chociaż na chwilę. Jest to idealne miejsce dla osób poszukujących ciekawych krajobrazów. Świeże powietrze, zapierające dech widoki oraz błoga cisza i spokój, miejsce idealne dla poszukujących ucieczki od miejskiego zgiełku.
Pałac w Korczewie / Korczew
Nazywany "siedleckim Wilanowem" malowniczy majątek położony jest na pograniczu dwóch najdzikszych parków krajobrazowych województwa mazowieckiego. Leżący niemal nad samym Bugiem zabytkowy pałac jest miejscem dla turystów miłujących nie tylko historię, ale i przyrodę. Oryginalnie był to barokowy pałac wybudowany w 1734r. dla kasztelana podlaskiego. Z biegiem czasu posiadłość popadła w ruinę, jednak od roku 1989, dzięki rodzinie Ostrowskich, pałac zaczął odzyskiwać dawny blask. Majątek można odwiedzać, zwiedzać, oraz w nim przenocować. Restauracja „Kuźnia Pałacowa” oferuje domową, tradycyjną kuchnię.
Wszystkie te miejsca możecie zobaczyć na naszych zdjęciach!