– To trudne, ale warto szukać pomocy, ponieważ zdecydowanie łatwiej jest osiągnąć cel z drugą osobą. Można skorzystać na przykład z pomocy psychologa, psychoterapeuty czy grupy wsparcia, by sobie pomóc i szybciej wyjść z uzależnienia – mówi Mirosława Paczóska, prezeska Na Rzecz Osób Dotkniętych Chorobą Alkoholową, Narkomanią i Hazardem „SZANSA” w Siedlcach.
Wsparcie można uzyskać w ramach różnych projektów:
Projekt „Wspólna droga” realizowany jest od 18.04.2023 roku. Jest zadaniem publicznym dofinansowanym ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego, realizowanym w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego do 15.12.2023 r.
W ramach projektu Stowarzyszenie Szansa realizuje następujące działania:
- Indywidualne konsultacje terapeuty dla osób współuzależnionych,
- Grupa wsparcia dla osób współuzależnionych,
- Indywidualne porady psychologiczne,
- Dyżur osoby pierwszego kontaktu,
- Edukator profilaktyki uzależnień.
Projekt „Spójrz inaczej” realizowany jest od 01.04.2023 r. To zadanie publiczne finansowane przez Wojewodę Mazowieckiego.
Celem zadania jest podejmowanie działań na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałanie patologiom społecznym skierowane do mieszkańców województwa mazowieckiego. Działania skierowane są zarówno do osób dotkniętych uzależnieniem od alkoholu, narkotyków jak i współuzależnionych.
W ramach projektu zostaną zrealizowane:
- Porady psychologiczne,
- Warsztaty profilaktyczne w 3 szkołach,
- warsztaty z elementami psychodramy,
- Warsztaty „Wspomaganie rozwoju duchowego”.
Projekt „Szansa wczoraj, dziś i jutro” realizowany jest od 18.04.2023 roku. Jest zadaniem publicznym dofinasowanym ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Działania projektu realizowane będą do 15.12.2025 roku.
W ich ramach zrealizowane zostaną:
- Wernisaż pt. „Szansa wczoraj i dziś w Twoim obiektywie”,
- Konsultacje terapeutyczne indywidualne dla osób uzależnionych bądź zagrożonych uzależnieniem,
- Warsztaty dla uzależnionych kobiet / dziewczyn pt. „Uzależnienie w szpilkach”,
- Dyżur osoby pierwszego kontaktu,
- Porady edukatora profilaktyki uzależnień.
Projekt „Młodzi pozytywni” jest realizowany od 18 kwietnia do 31 grudnia 2025 r. Jest zadaniem publicznym dofinansowanym ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego, realizowanym w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Celem zadania jest podjęcie działań na rzecz profilaktyki wskazującej tj. jednostek, których zachowania zaczynają być wysoce ryzykowne, rozwiązywanie ich problemów, przeciwdziałanie patologiom społecznym skierowane do mieszkańców Mazowsza. Stowarzyszenie Szansa prowadzi działania zmierzające do eliminowania lub redukowania czynników ryzyka, opóźnienia wieku inicjacji alkoholowej, ograniczenia dostępności do substancji psychoaktywnych, uporządkowania systemu wartości, nabycia umiejętności asertywnego odmawiania bez zrywania kontaktu z rówieśnikami oraz zdobycia lub poszerzenia wiedzy o uzależnieniach i jego skutkach.
W ramach projektu zrealizowane zostaną:
- Konsultacje indywidualne dla osób których rozpoznano pierwsze objawy zaburzeń,
- Dyżur edukatora profilaktyki uzależnień,
- Warsztaty dla młodzieży z Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych,
- Dyżur osoby pierwszego kontaktu.
Więcej o projektach można usłyszeć w załączonym nad tekstem podcaście.
Polecany artykuł: