Muzealna podróż w czasie i wydarzenia towarzyszące
W wernisażu nowej wystawy siedleckiego Muzeum Regionalnego wzięło udział kilkaset osób. Uczestnicy wydarzenia podkreślali, że na pewno wrócą, by zobaczyć ekspozycję ponownie, bo jest tak duża, a jednocześnie tak interesująca, że na jej obejrzenie trzeba poświęcić sporo czasu. Można tam znaleźć elementy multimedialne, ale przede wszystkim mnóstwo różnorodnych eksponatów i zdjęć, które osobom pamiętającym czasy PRL-u zapewnią rozrywkę i możliwość powspominania przeszłości, a osobom młodym – poznanie i zrozumienie dawnego życia swoich rodziców czy dziadków w Polsce Ludowej. Warto dodać, że z wystawą będą powiązane różne wydarzenia towarzyszące.
– Bardzo byśmy chcieli, żeby mieszkańcy Siedlec mieli okazję przenieść się wraz z nami choć na chwilę do czasów PRL-u. Już podczas Nocy Muzeów będzie taka okazja. Warto śledzić naszą stronę internetową i facebookową, bo tam będziemy informować o tej i kolejnych planowanych imprezach – zachęca Agnieszka Hyckowska, kustosz Muzeum Regionalnego w Siedlcach i pomysłodawczyni wystawy.
Ekspozycję czasową pt. „Czy mnie jeszcze pamiętasz? PRL w Siedlcach” będzie można oglądać w siedleckim Muzeum Regionalnym do 16 marca 2025 roku.
Eksponaty i dokumenty z czasów PRL-u w Siedlcach
Jak informują twórcy wystawy, można na niej zobaczyć m.in. namiastkę wyposażenia mieszkania w bloku z wielkiej płyty, przypomnieć sobie sprzęty, jakich używało się w czasach PRL-u, nowinki techniczne z tamtych czasów, w tym pierwsze komputery czy gry telewizyjne. W niezwykłą „podróż do przeszłości” przenoszą zwiedzających takie miejsca jak: przedszkole pełne zabawek, mieszkanie wypełnione przedmiotami codziennego użytku czy urząd. Wyjątkową gratką jest sprzęt elektroniczny, pochodzący od końca lat pięćdziesiątych do końca lat osiemdziesiątych XX w., prezentowany w zaaranżowanym Zakładzie Usług Radiotechnicznych i Telewizyjnych, w skrócie ZURT.
Integralną część ekspozycji stanowią ubiory z okresu Polski Ludowej, a także wiele przedmiotów związanych ze szkołą i edukacją, między innymi przybory i przygotowywane przez dzieci gazetki szkolne. Wystawę uzupełniają dokumenty, pieniądze, a także wyroby i inne przedmioty związane z nieistniejącymi już zakładami lub instytucjami, np. pamiątki po Milicji Obywatelskiej. Organizatorzy wystawy prezentują kilkaset przedmiotów wyprodukowanych i użytkowanych w okresie PRL-u, w tym motorower Romet Komar oraz kolarzówkę UNIVERSAL. Wyjątkowość wystawy podkreślają wyroby Cepelii oraz artystyczne szkła użytkowe zaprojektowane przez artystów plastyków znanych na całym świecie, między innymi Zbigniewa Horbowego, Czesława Zubera oraz Eryki i Jana Drostów.
Prezentowane na wystawie przedmioty pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz z prywatnych kolekcji mieszkańców miasta i okolic.
Polecany artykuł: