Do nowego centrum opieki nad matką i dzieckiem przeniesione zostaną liczne poradnie: ginekologiczna wraz z gabinetami lekarskimi i zabiegowymi, laktacyjna, ginekologiczno-położnicza, gabinet USG i położnej, pracownia wczesnej rehabilitacji poporodowej, a także szkoła rodzenia. Wewnątrz obiektu będą funkcjonowały również poradnie dziecięce z pełnym zapleczem technicznym i sanitarnym, w tym: kardiologiczna, neurologiczna, diabetologiczna, neonatologiczna, nefrologiczna, preluksacyjna, a także zdrowia psychicznego.
– Długo oczekiwane centrum opieki nad matką i dzieckiem, to zespół przychodni, gdzie mamy oczekujące dziecka i same dzieci będą mogły uzyskiwać największe wsparcie. To przede wszystkim kompleksowa, nowoczesna opieka. Ciężarne kobiety, jeżeli nie daj Boże pojawią się problemy, będą mogły tu uzyskać pomoc. Najważniejsza jest jednak ta kompleksowość, to że będą tu różne poradnie, m.in. zdrowia psychicznego, neurologiczna, kardiologiczna, dietetyczna – wszystko to, co pomaga w rozwoju małego dziecka – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
– Ostatnie dane pokazują, że młodych Polaków rodzi się coraz więcej. To bardzo cieszy! Opieka tutaj, najbliżej pacjentki, która będzie chciała rodzić, jest więc bardzo ważna. I jako lekarza cieszy mnie to, że Siedlce na mapie całego Mazowsza stają się taką perełką, jeżeli chodzi o inwestycje, ale także jeśli chodzi o kadry – mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
Z powodu pandemii i związanych z nią problemów z wykonawcą, oddanie zespołu przychodni do użytku znacznie się opóźniło. Po jego uroczystym otwarciu (w środę, 11 maja) najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu trafią tam pierwsi pacjenci:
– Inwestycja zaliczyła dość spore opóźnienie, o ponad rok. Ale w końcu udało nam się to dopiąć i jest tu teraz fantastyczne miejsce dla pacjentów korzystających z usług naszego szpitala. Budynek został już wyposażony i przygotowany, nawet tabliczki z nazwami poradni są już na drzwiach, więc przychodnie ruszą tutaj za kilka dni – mówi Marcin Kulicki, prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.
By mógł służyć pacjentom, budynek po starej kotłowni Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach został gruntownie przebudowany, wyremontowany i nowocześnie wyposażony. Gabinety lekarskie zaopatrzone zostały m.in. w fotele ginekologiczne, aparaty USG, kolposkop, stacjonarny aparat KTG. Prewencyjnie zakupione zostało również wyposażenie medyczne wykorzystywane w pandemii Covid-19, w tym: suszarka do narzędzi, pistolety do ich mycia oraz aparat do sterylizowania ich parą wodną, lampy UV przepływowe, respirator dla noworodków, jednorazowy pas KTG. Zakupione zostały także samochody transportowe oraz ambulans sanitarny.
– Samochody są związane bezpośrednio z poradniami wsparcia matek i dzieci. Ambulans oczywiście będzie szerzej wykorzystywany, natomiast te dwa pojazdy techniczne będą służyć do przewożenia pielęgniarek i położnych oraz tych osób, które jeżdżą do domów, bo w projekcie jest duża część dotycząca oferowania wsparcia na miejscu, w domach matek – mówi Tomasz Jędrzejewski, zastępca kierownika wspólnego sekretariatu technicznego programu Polska-Białoruś-Ukraina.
Inwestycja jest współfinansowana w ramach dotacji z budżetu samorządu województwa mazowieckiego i z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Łączny koszt realizacji zadania to ponad 18 mln zł.