Jak wyjaśniają pracownicy Muzeum-Zbrojowni na Zamku w Liwie, święto takie jak Dzień Architektury Drewnianej ma na celu promocję i popularyzację architektury drewnianej poprzez zwrócenie uwagi na ten szczególny zasób, bardzo szybko znikający w ostatnich latach z krajobrazu kulturowego naszego kraju.
Od niedawna na zamkowej wieży obejrzeć można wystawę „Liw. Architektura Drewniana”, której kuratorem jest Dawid Kołodyński. Przedstawia ona zdjęcia drewnianych budynków w Liwie — tych dawnych, już nieistniejących oraz tych, które zobaczyć można do dziś. Ekspozycja ma zachęcić zwiedzających do spaceru po Liwie — niesamowitej miejscowości o średniowiecznym rodowodzie.

i
Proponowany spacer szlakiem architektury drewnianej jest dobrą okazją do wzięcia udziału w grze terenowej „Kto żyw – pod Liw!” i poznania historii Liwa. Szlak pieszy wiedzie po Starym i Nowym Liwie. Długość trasy wynosi ok. 2 km. W tej historycznej miejscowości zobaczyć jeszcze można dawny ciesielski kunszt, a zachowane stuletnie drewniane domy wciąż zachwycają lekkością formy i proporcji. W trakcie gry warto bliżej przyjrzeć się i poznać dawną zabudowę tej historycznej miejscowości. Na trasie zobaczyć można zabytkowe domy, stodoły, spichlerze oraz małą i dużą architekturę sakralną. Znaczącym punktem na trasie jest wpadająca do Liwca struga Miedzanka — umowna granica rozdzielająca dwa dawne miasta.
Karty do gry terenowej „Kto żyw nad Liw!” można odebrać w kasie muzeum. Gra została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

i