Ogólnopolska kampania Mówiąc książkami rozwija się także w Siedlcach. Pomaga w niej pisarz Paweł Cwynar

i

Autor: Monika Półbratek Ogólnopolska kampania "Mówiąc książkami" rozwija się także w Siedlcach. Pomaga w niej pisarz Paweł Cwynar

Ogólnopolska kampania „Mówiąc książkami” i pisarz Paweł Cwynar w Siedlcach [AUDIO]

2021-10-28 16:22

Warto czytać i warto pomagać przez czytanie – przekonują siedlczan przedstawiciele dwóch organizacji. Paweł Cwynar z Fundacji „Nowe Teraz” przez wiele lat był gangsterem. Dziś jest poczytnym pisarzem i pracuje z młodzieżą oraz więźniami, przekonując ich o pożytku płynącym z czytania. Realizuje swój program „Wiem, bo czytam”, ale pomaga także fundacji „Odzyskaj Nadzieję” w promowaniu kampanii „Mówiąc Książkami” i zachęca młodzież do wolontariatu.

Kiedyś gangster, dziś pisarz i edukator

Paweł Cwynar był gangsterem, przez współwięźniów nazywanym „Biskupem” i wiele lat swojego życia spędził w różnych zakładach poprawczych i więzieniach. Mimo to zdołał odmienić swoje życie. Nielegalnie zdobyty majątek rozdał bezdomnym, a sam zajął się pisaniem książek i edukowaniem społeczeństwa. Spotyka się z młodzieżą w szkołach oraz ze skazanymi w różnych jednostkach karnych. Opowiada im o swoim życiu, o walce z nałogami i o tym, jak wielką wartością są książki i płynąca z nich wiedza.

Paweł Cwynar opowiedział siedleckiej młodzieży o swoim życiu i o swoich książkach

i

Autor: Monika Półbratek Paweł Cwynar opowiedział siedleckiej młodzieży o swoim życiu i o swoich książkach

Wykreowawszy swój program „Wiem, bo czytam”, który właśnie zachęca do czytania książek, na spotkaniu z młodzieżą w Siedlcach staram się ich przekonać, że czytać warto, bez względu na to, czy ktoś w życiu ma ciężko, czy ma lekko. Dlatego że nigdy nie spotkałem się z jakimś negatywnym skutkiem czytania. Wszystkie efekty, które ja znam, są zawsze pozytywne. Budując ten program, przesiedziałem przy nim trzy miesiące, i przyznam, że sam nie wiedziałem, że on tyle pozytywnych walorów wnosi w życie człowieka. I zawsze będę za tym, żeby ludzie czytali, żeby młodzież czytała. Dlatego że uratowanie mojego życia, to po pierwsze była kwestia nawrócenia, a po drugie tego, że potrafiłem się pozbierać, ponieważ 15 lat w zakładach karnych nie leżałem, tylko czytałem (…) I to mnie wyprowadziło w pewnym sensie na prostą – mówi Paweł Cwynar.

Czytelnictwo jako forma wolontariatu – projekt „Mówiąc książkami”

Nieco podobny projekt realizuje w całej Polsce fundacja „Odzyskaj Nadzieję”. To kampania społeczna „Mówiąc książkami”, która ma na celu promowanie czytania innym, np. dzieciom i osobom starszym czy chorym. Pracownikom fundacji, którzy realizują kampanię, zależy na upowszechnieniu jej także w Siedlcach. Wspólnie z pisarzem Pawłem Cwynarem przekonują siedlecką młodzież do wolontariatu, np. właśnie poprzez czytanie.

Rozszerzyliśmy promocję tego projektu, bo zaczęło się bardzo lokalnie w województwie mazowieckim, ale dzięki stronie internetowej i mediom ogólnopolskim rozniosło się to na całą Polskę. I również siedlczanie, chcąc pomagać w służbie wolontariatu, mogą się zgłosić do warszawskiego Centrum Wolontariatu, z którym bardzo ściśle współpracujemy. Tam jest specjalna formacja oddelegowana tylko do realizacji tego projektu, do czytania w służbie wolontariatu, ale też jest kilka innych form. Zachęcam więc do odwiedzenia strony Centrum Wolontariatu w Warszawie, które podpowie, jakie tu na tym terenie, czyli w Siedlcach, możliwe są formy wolontariatu, dla osób w jakim wieku, kto najbardziej potrzebuje pomocy i w jakich miejscach – mówi Karolina Waś, pracownik fundacji.

Pracownice fundacji Odzyskaj Nadzieję opowiedziały w Siedlcach o kampanii Mówiąc książkami

i

Autor: Monika Półbratek Pracownice fundacji "Odzyskaj Nadzieję" opowiedziały w Siedlcach o kampanii "Mówiąc książkami"

Kampania jest kierowana do wszystkich, niezależnie od wieku, ale jej twórcom najbardziej zależy na dotarciu do młodzieży. To grupa wiekowa, która ma czas na pracę wolontariacką, a jednocześnie może się dzięki niej bardzo rozwinąć, bo wspieranie innych buduje wewnętrznie. Sama pomoc może być bardzo różna, w zależności od potrzeb.

Zachęcamy młodzież siedlecką, aby włączała się w akcje wolontarystyczne, włączała się i przede wszystkim była chętna, brała udział w pomocy drugiemu człowiekowi, osobie starszej, samotnej, potrzebującej, żeby włączała się w pomoc dzieciom w szpitalach, samotnych matkom, bo każda pomoc jest ważna – dodaje Sylwia Barycka z fundacji „Odzyskaj Nadzieję”.

Młodzież chce pomagać przez czytanie

Czytelnictwo jako forma wolontariatu to pomysł, który bardzo podobał się uczniom Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach, którzy wysłuchali prelekcji o kampanii „Mówiąc książkami”. Niektórzy z nich podkreślają, że czytanie np. osobom chorym może mieć na nie dobry wpływ, a jednocześnie będzie rozwijać samego czytającego. Inni dodają, że chętnie spróbowaliby tego rodzaju działalności.

Uważam że czytanie nie tylko rozwija nas samych, czytających, poszerzając naszą wiedzę i słownictwo, dzięki czemu możemy się lepiej wypowiadać, ale również przez to możemy rozwijać wyobraźnię innych. Możemy pomagać, czytając w hospicjum, poświęcając innym, np., dzieciom, swój czas, żeby zobaczyły coś innego niż szpitalne łóżko... To też naprawdę piękna rzecz tak gdzieś pójść i móc poczytać innym – mówi jeden z uczniów I KLO w Siedlcach.

Osoby zainteresowane pomaganiem, zarówno poprzez czytanie, jak i w innych formach, mogą zgłosić się do różnych miejsc, które koordynują pracę wolontariuszy w mieście i regionie. Oprócz warszawskiego Centrum Wolontariatu może to być na przykład Korpus Solidarności, a lokalnie Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej. Więcej na temat kampanii „Mówiąc książkami” oraz o życiu Pawła „Biskupa” Cwynara, usłyszycie w zamieszczonym poniżej materiale dźwiękowym (jeżeli się nie wyświetla, pomóc powinno odświeżenie strony).

POSŁUCHAJ więcej o kampanii "Mówiąc książkami" oraz niezwykłej historii życia pisarza Pawła Cwynara. Mówi ks. Andrzej Sochal:
Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?
Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?