Pisarz Jacek Komuda gościł w Muzeum Regionalnym w Siedlcach

i

Autor: fot. Muzeum Regionalne w Siedlcach

Pisarz Jacek Komuda gościł w Muzeum Regionalnym w Siedlcach [ZDJĘCIA]

2023-02-10 9:56

„Rzeczpospolita szlachecka i historia najnowsza w twórczości Jacka Komudy” – to tytuł spotkania z pisarzem, które w czwartek 9 lutego 2023 r. odbyło się w Muzeum Regionalnym w Siedlcach. Licznie przybyli do muzeum miłośnicy dobrej książki, historii i fantastyki – nie mogli czuć się zawiedzeni.

Spotkanie autorskie w Muzeum Regionalnym w Siedlcach pt. „Rzeczpospolita szlachecka i historia najnowsza w twórczości Jacka Komudy” rozpoczęła projekcja fragmentu filmu pt. „Diabeł Łańcucki”, powstałego na podstawie powieści Jacka Komudy o tym samym tytule. Pisarz był jednym z producentów filmu. Odcinek pilotażowy jest dostępny w serwisie YouToube. Kolejnych części tej produkcji można się będzie spodziewać w 2024 r.

– Komuda dał się poznać siedlczanom jako znakomity gawędziarz. W interesujący sposób przedstawił np. ciekawostki o husarii – elitarnej ciężkiej jeździe Rzeczypospolitej, często występującej w jego powieściach. Okazało się, że pisarz zna tą legendarną formację nie tylko z historycznych publikacji naukowych, ale również „z autopsji”, gdyż jest hodowcą koni i bierze udział w inscenizacjach bitew jako husarz – mówi Krzysztof Chaberski, wicedyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach i organizator spotkania.

Pomimo że jest kojarzony głównie z twórczością poświęconą XVII-wiecznej Rzeczpospolitej, Jackowi Komudzie bliska jest historia współczesna, zwłaszcza wydarzenia II wojny światowej. Podczas spotkania autor przedstawił swoje doświadczenia związane z pisaniem książek o polskich żołnierzach – bohaterach września 1939 r., m.in. o majorze Henryku Dobrzańskim ps. Hubal i majorze Henryku Sucharskim. Przygotowując się do pisania powieści o „Hubalu”, Komuda poznał wspomnienia jego żołnierzy i odbył podróż jego bitewnym szlakiem.

Spotkanie w muzeum miało formułę półotwartą. Po projekcji filmu Jacek Komuda odpowiadał na pytania prowadzącego spotkanie Krzysztofa Chaberskiego. Później głos został oddany widowni. Wywiązała się dyskusja z uczestnikami spotkania, którzy aktywnie włączali się w rozmowę z pisarzem. Pod koniec spotkania można było nabyć książki autora i otrzymać jego dedykację.

Władze Muzeum Regionalnego w Siedlcach planują już kolejne z cyklu spotkań ze znanymi postaciami ze świata literatury i sztuki. Najprawdopodobniej odbędzie się ono w maju 2023 roku.

Sonda
Czy zdarza Ci się chodzić na spotkania autorskie?