Od listopada ceny ciepła w Siedlcach wzrosną średnio o kilkadziesiąt złotych miesięcznie

i

Autor: Monika Półbratek Od listopada ceny ciepła w Siedlcach wzrosną średnio o kilkadziesiąt złotych miesięcznie

Podwyżka cen ciepła: w listopadzie siedlczanie zapłacą więcej za ogrzewanie! [AUDIO]

2021-10-29 18:29

Po 5 listopada ceny ciepła w Siedlcach wzrosną o blisko 25 procent. Miesięcznie będzie trzeba zapłacić średnio o kilkadziesiąt złotych więcej. Wniosek w tej sprawie Przedsiębiorstwo Energetyczno-Ciepłownicze w Siedlcach złożyło do Urzędu Regulacji Energetyki jeszcze wiosną. Wzrost cen będzie nawet większy niż wtedy zakładano, ale został już zatwierdzony przez prezesa URE. Sprawdziliśmy, jakie są przyczyny tak dużej podwyżki w PEC-u i czy będą kolejne.

Ceny cały czas rosły i ta sytuacja, która miała miejsce w kwietniu, za kilka miesięcy była gorsza. W trakcie obsługi tego wniosku musieliśmy zmieniać jeszcze taryfę, tak że z ok. 13 procent początkowo, taryfa została ustalona na 24,51 proc. Wprowadziliśmy taryfę w najpóźniejszym możliwym terminie, który wynika z przepisów Ustawy Prawo Energetyczne. Chcieliśmy, żeby mieszkańcy mieli jeszcze jeden miesiąc takiej jakby ulgi. Nie możemy wprowadzić żadnej bonifikaty ani ulg związanych z wprowadzeniem tej taryfy. Ostateczny termin dopuszczany przez tę ustawę to jest 5 listopada 2021 roku. Jeżeli przedsiębiorcy będą mieli problem z zapłaceniem taryfy, to tak jak do tej pory, mogą zwrócić się do nas o rozłożenie płatności na raty albo zmianę terminu płatności – mówi Marzena Komar, prezes Przedsiębiorstwa Energetyczno-Ciepłowniczego w Siedlcach.

Podwyżka była jednak nieunikniona. Powodem są m. in. wysokie opłaty z tytułu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które musi ponosić przedsiębiorstwo. Drugą przyczyną jest drastyczny wręcz wzrost cen paliwa gazowego, do którego doszło w ciągu ostatniego pół roku, a które zresztą rosną nadal. Ceny obowiązujące od 5 listopada będą aktualne przez rok, ale w tym czasie PEC ma prawo wnioskować do URE o ich kolejne podniesienie, jeżeli będzie mieć problemy z utrzymaniem płynności finansowej.

Obecnie sytuacja gospodarcza jest na tyle zła, że ceny gazu nie pozwalają nam na produkcję energii. Dlatego też nie ma takiej pewności, że ta taryfa nie zostanie jeszcze w trakcie roku zmieniona. Z przykrością to stwierdzam, ale musimy zachowywać płynność finansową przedsiębiorstwa i robić starania, by ono funkcjonowało. Jeżeli rządzący nie zdecydują się na dopłaty do produkcji energii czy ciepła, to trzeba będzie szukać tego wsparcia – nie ukrywam – w kieszeni mieszkańców Siedlec (…) Mimo że ceny są wysokie, to w porównaniu do innych przedsiębiorstw działających na rynku – są niższe. Wiem, że to żadne pocieszenie. Ale zakup paliwa przekracza 70 procent wszystkich kosztów wytwarzania ciepła. Jest to bardzo duże obciążenie dla PEC-u. W ostatnich latach średnie roczne ceny gazu wynosiły 57 zł na MWh. Sytuacja zmieniła się drastycznie. W bieżącym roku aktualne ceny gazu są ponad ośmiokrotnie wyższe od przeciętnych cen z lat ubiegłych, wynoszą ok. 440 zł za MWh. Nie wiemy, czy one się utrzymają czy jeszcze wzrosną. Takiego wzrostu cen nie wytrzyma żadne przedsiębiorstwo – podkreśla Marzena Komar.

Warto dodać, że miejska spółka nie czerpie zysku z dostaw ciepła dla mieszkańców. W zeszłym roku na jego sprzedaży odnotowała stratę w wysokości prawie 2 milionów złotych. Podwyżka cen ciepła jest więc konieczna, by przedsiębiorstwo mogło się utrzymać i dalej prosperować. Więcej na ten temat w załączonym poniżej materiale dźwiękowym (jeżeli się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę).

POSŁUCHAJ o podwyżkach cen ciepła w Siedlcach. Z czego wynikają? Czy jeszcze wzrosną?
Marzena Komar - prezes PEC-u w Siedlcach

i

Autor: Monika Półbratek Marzena Komar - prezes PEC-u w Siedlcach
Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?
Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?