Cała procedura nie różni się niczym od tej, która obowiązuje przy pobieraniu krwi. Osocze można oddawać 28 dni od ustąpienia objawów zakażenia albo 18 dni od końca izolacji.
- Od niedawna jesteśmy w stanie pobierać osocze od ozdrowieńców, ale tylko z krwi pełniej. To znaczy, że pobieramy krew pełną, osocze odsyłamy do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie w dniu pobrania – tłumaczy Janina Wójcikowska, kierownik siedleckiego oddziału Centrum Krwiodawstwa. Z warszawskiej placówki osocze trafia do szpitali i wspomaga leczenie chorych na COVID-19.
- Ludzie chorzy z Siedlec czekają na osocze. Telefonów od lekarzy do mnie jest sporo. Każdy chciałby dostać, niestety są ograniczone ilości - mówi Janina Wójcikowska.
Osocze można oddawać we wtorki i piątki w godzinach od 7.00 do 9.00 przy ulicy Formińskiego. Ozdrowieńcy powinni zabrać ze sobą potwierdzenie przebycia choroby. Wystarczy np. informacja o pozytywnym wyniku testu.
Warto dodać, że osoczem mogą dzielić się ozdrowieńcy w wieku od 18 do 65 lat, którzy nie chorują przewlekle. Kobiety, które są mamami muszą wcześniej przejść dodatkowe badanie. – Kobiety, te które rodziły bądź były w ciąży muszą mieć wykonane wcześniej badanie poziomu przeciwciał anty-HLA, czyli takich przeciwciał, które mogły nabyć w ciąży bądź przy porodzie i które dyskwalifikują je do oddawania osocza.
Badanie można wykonać w siedleckiej filii Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.