– Film „Bieg na szczyt” pokazuje wycinek zmagań sportowych i cztery pory treningowego roku jednego z ciekawszych zawodników biegów górskich w kraju, pozwala podejrzeć przygotowania do ważnych startów, poczuć emocje z nimi związane, poznać kulisy sportowej drogi bohatera, także przez pryzmat opowieści jego bliskich, towarzyszyć powrotom w rodzinne strony, blaskom i… cieniom odnoszonych sukcesów – informuje Agnieszka Osmólska-Ilczuk, prowadząca cykl „Kino z pasją”.
Łukasz Zdanowski w 2015 roku zadebiutował w biegowym świecie 10. miejscem na najtrudniejszych zawodach w kraju, Biegu Ultra Granią Tatr. Rok później był drugim zawodnikiem podczas niezwykle wymagającego maratonu rozgrywanego na zamarzniętej tafli Bajkału. Kolejne lata to starty w najważniejszych biegowych imprezach świata: Tenzing Hillary Everest Marathon, najwyżej rozgrywanym maratonie świata u stóp Everestu, Festiwalu UTMB organizowanym wokół masywu Mont Blanc, a także legendzie skyrunningu, gromadzącym najlepszych biegaczy wysokogórskich na świecie, Monte Rosa SkyMarathon. Każda z tych imprez przyniosła imponujące wyniki, a do tego należy dodać wiele medalowych startów w Polsce i w Europie oraz szybkie, bo w niespełna 8 godzin, pokonanie drogi na szczyt Mont Blanc i z powrotem.
– Ostatnie lata biegowej kariery Łukasza Zdanowskiego naznaczone były kontuzjami, mimo to pozostawał w treningu, pojawiając się wielokrotnie w stawce biegowej. Jak będzie dalej wyglądał jego „bieg na szczyt”? Czy osiągnięte sukcesy to tylko przedsmak tego, co ma się dopiero wydarzyć? Będzie okazja, by zapytać o to bohatera dokumentu, który zapowiedział swój udział w spotkaniu – zachęca Agnieszka Osmólska-Ilczuk.
Gościem czwartkowego „Kina z Pasją” będzie również reżyser filmu, Paweł Przewoźny, twórca filmowy i raper z ogromną pasją do sztuki wizualnej. To laureat kilkudziesięciu konkursów i festiwali filmowych, właściciel White Studio, współpracujący z wieloma renomowanymi markami i artystami w kraju i na świecie. To także społecznik, prowadzący zajęcia profilaktyczne w ośrodkach wychowawczych, poprawczakach, więzieniach i szkołach.
Warto dodać, że zarówno bohater, jak i reżyser filmu związani są z Siedlcami i gminą Zbuczyn. Środowisko samorządowe gminy oraz liderzy społeczności lokalnej włączali się w przygotowanie i produkcję filmu, a Partnerem Wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Początek spotkania tradycyjnie o godzinie 19.00 w czwartek, 14 grudnia w Novekino Siedlce.