– Pomysł stworzenia Muzeum Starych bajek „Klisza” powstał, aby ocalić od zapomnienia nasze wspomnienia. Pamiętam z dzieciństwa sytuacje, gdy mój ojciec na białej ścianie puszczał mi bajki ze starego projektora. Czasem poklatkowe, gdzie musiał zmieniać klatki, innym razem te nowocześniejsze z kliszą. I wtedy opowiadał mi swoją wersję bajki, wspomagając się slajdami. Pamiętam ten obraz do dziś i myślę że nie jestem w tym sam. Chciałbym te wspomnienia ocalić, byśmy mogli w jednym miejscu zebrać około stu różnych bajek z czasów naszego dzieciństwa, a później, w sposób skoordynowany, w naszej lawendowej stodole organizować latem seanse dla dzieci, przedszkoli, szkół, tak naprawdę dla każdego! – mówi Sławomir Stańczuk, właściciel plantacji „Lawendowe Oczko” i pomysłodawca akcji.
Jak można pomóc w stworzeniu Muzem Starych Bajek „Klisza”?
Sposoby są dwa – podczas robienia przedświątecznych (czy później poświątecznych) porządków, można poszukać w swoim domu starych i najprawdopodobniej od lat nieużywanych projektorów lub klisz z bajkami, bądź też akcesoriów potrzebnych do ich wyświetlania. Następnie można je przekazać właścicielom plantacji Lawendowe Oczko w Purzecu pod Siedlcami (zawożąc je tam osobiście lub wysyłając pocztą). Można także wesprzeć akcję finansowo, przekazując dowolny datek na specjalnie w tym celu utworzoną zbiórkę w portalu zrzutka.pl pt. „Stwórzmy Muzeum Starych Bajek KLISZA w lawendowej stodole!”.
Na co zostaną przeznaczone pieniądze ze zbiórki?
– Jeżeli chcesz wspomóc akcję, a nie masz projektora ani bajek, możesz nas wesprzeć dowolną kwotą w formie pewnego rodzaju przedpłaty, kupując bukiety, sesje fotograficzne, hydrolaty czy olejki lawendowe i płacąc za nie dziś, a odbierając je latem w Lawendowym Oczku, przy udziale w seansie bajek. Zebrane w ten sposób pieniądze posłużą do zakupu dwóch rzeczy: po pierwsze ekranu, na którym te bajki będą wyświetlane w większym formacie, a po drugie nagłośnienia z mikrofonem, żeby – tak jak w kinie – każdy mógł usłyszeć głos narratora – wyjaśnia Sławomir Stańczuk.
Do kiedy trwa zbiórka? Kiedy powstanie muzeum?
Zbiórka starych projektorów i klisz będzie prowadzona do końca stycznia 2023 roku. Muzeum miałoby ruszyć w lipcu. Z inicjatorami jego utworzenia możecie się kontaktować poprzez fanpage na Facebooku „Lawendowe oczko”. Więcej o akcji możecie usłyszeć w załączonym nad tekstem materiale dźwiękowym (jeżeli coś się nie wyświetla lub nie odtwarza, należy odświeżyć stronę i/lub włączyć dźwięk na komputerze).