Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach podczas prac rewitalizacyjnych

i

Autor: Monika Półbratek W Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach trwają prace rewitalizacyjne

Przy szpitalu wojewódzkim w Siedlcach powstanie ogród do hortiterapii. Trwają prace rewitalizacyjne

2020-03-10 14:47

Nie tylko ładne, ale i funkcjonalne – takie będzie wkrótce otoczenie Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Jest on u progu drugiego etapu rewitalizacji okalającego go terenu. W jego ramach na ok. 7 ha terenu wokół placówki zostanie wymieniona nawierzchnia ścieżek i powstaną nowe miejsca parkingowe. Zostanie również utworzony ogród sensoryczno-terapeutyczny do tzw. hortiterpii.

W ramach pierwszej części prac wykonana została wymiana całej podziemnej infrastruktury wokół placówki, tzn. kanalizacji i sieci wodociągowej. To bez wątpienia najcięższy etap prac budowlanych, zwłaszcza że były one kompleksowe.

Po zakończeniu całej inwestycji będzie nie tylko ładniej, piękniej ale też będzie funkcjonalnie. Bo przybędą nowe miejsca parkingowe. Ten ruch samochodów, który ostatnimi czasy bardzo, bardzo się nasilił, będzie możliwy do pokonania – informuje Marcin Kulicki, prezes zarządu szpitala.

Krok drugi to zagospodarowanie tego, co znajduje się na powierzchni. Najbardziej nowoczesnym elementem projektu będą strefy relaksu dla pacjentów połączone z tzw. hortiterapią, czyli – inaczej mówiąc – ogrodolecznictwem.

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach podczas prac rewitalizacyjnych

i

Autor: Monika Półbratek Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach podczas kończących się prac rewitalizacyjnych związanych z wymianą kanalizacji i sieci wodociągowej

To jest naprawdę bardzo fajny projekt, bo on obejmuje cały teren, który ma szpital, a więc ponad 7 ha. I on będzie dotyczył zarówno wymiany naniesień, nasadzeń, jak też i wymiany nawierzchni ścieżek, powierzchni parkingowych. No ale przede wszystkim będzie miał taki nowy, innowacyjny element jak hortiterapia i całe strefy relaksu, odpoczynku czy też rehabilitacji, z których będą korzystali nie tylko nasi pacjenci, osoby przebywające w naszej placówce, ale też będą oczywiście mogli korzystać mieszkańcy Siedlec. Jest to fajnie zaplanowane miejsce, które ma wykorzystać różne formy wsparcia dobrego samopoczucia, zaktywizować aktywność fizyczną, ale też ma polegać na wykorzystaniu roślin, które pozytywnie wpływają na człowieka – wyjaśnia Marcin Kulicki.

Z ogrodu sensoryczno-terapeutycznego będą mogły docelowo korzystać także siedleckie placówki edukacyjne, które zyskają możliwość organizowania tam terenowych lekcji przyrody lub biologii dla uczniów.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 10 mln zł. Prace mają się zakończyć mniej więcej w połowie bieżącego roku.

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach podczas prac rewitalizacyjnych

i

Autor: Monika Półbratek Przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach powstanie docelowo nowy ogród sensoryczno-terapeutyczny