– Tych projektów jest coraz więcej, a wynika to z tego, że i nasza świadomość jest coraz większa, żeby wspierać aktywność. Bo ja to postrzegam również poprzez ten pryzmat, że te osoby starsze będą aktywne, będą same dbały o siebie... Ale mamy ten taki „bezpiecznik”, który da wszystkim większy komfort, że jak jest taka potrzeba, to wtedy te osoby będą mogły z tego skorzystać. No i pozostaje tylko cieszyć się, że jest taka akcja – mówi Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik.
Wójt Henryk Brodowski podkreśla, że program będzie stanowił duże wsparcie dla rodzin osób starszych i przyniesie seniorom większe poczucie bezpieczeństwa.
– W gminie Siedlce mamy tych seniorów sporo i chcę powiedzieć, że ta teleopieka da możliwości dla ludzi, którzy często są pozostawieni w domu, i ktoś z rodziny zawsze drży o to, co się z nimi dzieje i co będzie. Tutaj ten przycisk jest bardzo ważny, bo nawet jeżeli ktoś gdzieś upadnie na chodniku czy zasłabnie w sklepie, to może go przycisnąć, i tu już jest połączenie (…).
Z możliwości wprowadzenia programu teleopieki w jej miejscowości, cieszy się także Marzena Świeczak, burmistrz Garwolina.
– W Garwolinie 30 osób zostanie pilotażowo objętych taką teleopieką. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ nasze społeczeństwo się starzeje. I takie usługi, takie programy skierowane do osób starszych są niezwykle potrzebne.
Program zdalnej opieki nad seniorami będą realizować także Węgrów, Łochów i Liw. Na całym Mazowszu z ma z niego skorzystać docelowo ponad 650 starszych osób. Realizacja pilotażowego projektu jest zaplanowana na dwa lata.