– Projekt profilaktyczny EKiPA, jak sama nazwa wskazuje, jest to „Edukacja, Kreatywność i Profilaktyka Alternatywna”. Czyli przede wszystkim chcemy edukować prawnie dzieci, aby wiedziały, jaka ciąży na nich odpowiedzialność, nawet już w wieku od 13 do 17 roku życia. Ponadto kreatywność, czyli konkursy profilaktyczne. Chcemy dzieci zaangażować tak, aby wchodziły w relacje między sobą nie tylko w smartfonach czy w messengerze, poprzez komunikację internetową. Ale właśnie zaangażować je, aby między sobą współpracowały. Będziemy mówić o demoralizacji, czyli będziemy informować dzieci, jaka jest odpowiedzialność w momencie, gdy np. palą papierosy czy piją alkohol. Ale również, jeżeli chodzi o takie twardsze substancje, jak narkotyki – wyjaśnia sierż. sztab. Małgorzata Mazurek z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.
Realizacja projektu rozpoczęła się w Zespole Oświatowym w Stoku Lackim.
– Rozpoczynamy to właśnie w Stoku Lackim, bo jest to szkoła największa w gminie. Myślę, że właśnie to przyczyni się do uświadomienia, do przedstawienia sprawy i nauczycielom, i dzieciom, i rodzicom, aby zapobiegać. Jest to program zapobiegania i uważam, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć (…). Chodzi nam o to, żeby młodzież wiedziała, że narkotyki i używki są bardzo niebezpieczne – mówi Henryk Brodowski, wójt gminy Siedlce.
Jak podkreśla Marzena Kapel, dyrektor szkoły, dużym plusem projektu jest także współpraca z rodzinami uczniów.
– Ten program jest o tyle ważny, że jest też skierowany do rodziców. Nie tylko do uczniów, nas nauczycieli, ale i rodziców. Bo współpraca między szkołą a rodziną dopiero daje te pozytywne efekty profilaktyczne.
Jak dodaje dyrektor, niektórzy rodzice wyrazili już swoje zainteresowanie realizowanym w szkole projektem i możliwością uczestniczenia w zajęciach profilaktycznych.