– W regionie Siedleckim mamy 34 projekty. Warto głosować, dlatego że wtedy to mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce i decydują o tym, który pomysł dostanie dofinansowanie. I to również mieszkańcy tego subregionu piszą te projekty, a dziś wiemy o tym, że są one bardzo ciekawe. Część z nich jest skierowana na sport, ale część na pokazanie naszego subregionu, czyli np. wycieczki, choć są też pomysły infrastrukturalne. Moim zdaniem warto dać inicjatywę mieszkańcom, żeby sami decydowali o tym, co jest dla nich w danej chwili najważniejsze – podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu Województwa Mazowieckiego.
Ile projektów zgłoszono w 2025 roku?
Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, do tegorocznej 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zgłoszono rekordową liczbę 492 projektów, z czego do głosowania zakwalifikowano 362 z nich. Najwięcej, bo aż 54 projekty, są do wyboru w podregionie Radomskim, na drugim miejscu jest podregion Ciechanowski z 50 projektami. Podium zamyka region Siedlecki z 34 zgłoszonymi projektami. Ich tematyka jest bardzo szeroka: od edukacji, warsztatów, po wycieczki, półkolonie, wydarzenia sportowe i koncerty. Warto dodać, że ponad połowę pomysłów w tym roku zgłosiły kobiety.
W tym roku na Mazowszu jest do podziału 30 mln złotych. W puli ogólnowojewódzkiej pozytywnie oceniono i dopuszczono do głosowania 60 projektów. Kwota zarezerwowana na tę pulę wynosi 6 mln zł, a na wszystkie pule podregionalne to 24 mln zł. Dofinansowanie otrzymają projekty, które otrzymają największą liczbę głosów, a ich koszt zmieści się w puli przeznaczonej na dany podregion. Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Lista projektów, na które można głosować dostępna jest na oficjalnej stronie Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.
Głosowanie zajmuje 5 minut. Jak to zrobić?
Głosowanie ruszyło 25 lipca i potrwa do 7 września. Aby wziąć w nim udział, należy wejść na stronę https://bom.mazovia.pl a następnie wybrać swój podregion i projekt. Aby oddać głos, należy podać: imię i nazwisko, nazwę miejscowości i powiatu, a także numer telefonu komórkowego. Na ten numer zostanie wysłany kod weryfikacyjny SMS. Jeden numer telefonu może być użyty do głosowania maksymalnie przez trzy osoby.
Każdy mieszkaniec może zagłosować tylko jeden raz na maksymalnie 2 projekty: jeden z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z puli podregionalnej. Głos może oddać każdy mieszkaniec województwa mazowieckiego – także dzieci. W ich imieniu głosują rodzice lub opiekunowie. Wyniki głosowania poznamy do 19 września.
Każdy głos na wagę złota dla twórców projektu
Co roku mieszkańcy regionu sami tworzą projekty, w odpowiedzi na realne potrzeby lokalnej społeczności. Każdy głos ma dla nich ogromne znaczenie.
– Pracuję z seniorami i wiem, że brakowało zajęć, które zachęciłyby ich do wychodzenia z domu. Stąd pomysł stworzenia Klubu Aktywnego Seniora. Projekt wygrał w ubiegłym roku i jest już realizowany. Każdy głos mieszkańca jest na wagę złota. Dlatego zachęcamy do przejrzenia projektów i oddania głosu na ten, który jest dla nas najważniejszy – mówi Magdalena Adamczyk z gminy Kotuń, która w tym roku już po raz czwarty zgłosiła projekt do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Tym razem dotyczy on organizacji półkolonii sportowo-kreatywnych dla dzieci.
Coraz więcej osób głosuje na projekty w BOM!
Co roku liczba osób głosujących na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza jest coraz większa. W ubiegłym roku swój głos oddało ponad 73 tysiące osób. To dwukrotnie więcej niż w pierwszej edycji plebiscytu! Najbardziej popularne w głosowaniu są zazwyczaj projekty poświęcone promocji zdrowia oraz organizacji imprez kulturalnych. Nie zwlekaj, zagłosuj!
Polecany artykuł: