Seans znanego polskiego filmu już w piątek 21 lipca w Novekino Siedlce!

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Na co do kina?

Seans znanego polskiego filmu już w piątek 21 lipca w Novekino Siedlce!

2023-07-19 11:58

Już w najbliższy piątek, 21 lipca o 19.00 kolejne spotkanie w ramach cyklu „Krótka Historia Polskiego Kina”, który organizuje Novekino Siedlce! Tym razem siedleccy widzowie będą mogli zobaczyć znany film, będący adaptacją niezwykłej prozy Brunona Schulza pt. „Sanatorium pod klepsydrą”.

Jakie filmy w ramach cyklu?

W ramach cyklu „Krótka Historia Polskiego Kina” Novekino Siedlce co miesiąc wyświetla jeden tytuł filmowy największych twórczyń oraz twórców drugiej połowy XX wieku – od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez mega-produkcje lat 70., po kino moralnego niepokoju lat 80. Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł, które powstały nad Wisłą, na dużych kinowych ekranach, a poprzez nie – do zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u.

Seanse zawsze poprzedzone są wstępem w formie wykładu wideo, prezentującym sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadzającym w tematykę dzieła, przybliżającym realia polityczno-społeczne jego powstania, które przedstawia widzom Tomasz Kolankiewicz.

Najbliższe spotkanie w NoveKino Siedlce już w czwartek 21 lipca o godz. 19:00. Bilety na cykl w cenie 10 zł, na którym wyświetlony zostanie film fabularny w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa z 1973 roku „Sanatorium pod klepsydrą”. Zdjęcia do filmu realizowano w Krakowie, Drohiczynie, wsi Klęk oraz Konstancinie-Jeziornie. Został doceniony na międzynarodowych festiwalach filmowych: Nagrodą Jury w Cannes (1973) oraz Złotym Asteroidem w Trieście (1974). Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku nagrody zdobyli scenografowie: Jerzy Skarżyński i Andrzej Płocki (1974).

„Nie ulega wątpliwości, że Has, jak to się mówi, nacisnął mocniej pedał przy produkcji tego filmu i pozwolił swojej wyobraźni, wrażliwości plastycznej oraz poetyckiej ujawnić się z większą siłą i w większym wymiarze” – powiedział o filmie w 1973 roku krytyk filmowy Stanisław Grzelecki.

A o czym opowiada film?

Józef (J.Nowicki) przyjeżdża do sanatorium, gdzie przebywał przed laty jego zmarły ojciec, Jakub (T.Kondrat). Podróż okazuje się podróżą w czasie i w przestrzeni, po labiryncie przeszłości. Pozwala mu przeżyć w nadrealistycznej formie sceny z dzieciństwa, z wyobraźni. Klamrą kompozycyjną jest podróż pociągiem, a ślepy konduktor uosabia zachętę do spojrzenia wewnątrz, a nie na otaczający nas materialny świat. Doktor (G.Holoubek) kwateruje Józefa w pokoju ojca, który jak inni pacjenci przebywa na granicy życia i śmierci, w półśnie. Matka, jak się wydaje, pogrążyła się w amnezji. W drodze z żydowskiej szkoły odwiedza namiętną ciotkę Adelę, gdzie odkrywa, że karty Wielkiej Księgi służą jej do pakowania mięsa. Zdumiony odnajduje ojca na targowisku.

 Adaptacja surrealistycznej prozy Brunona Schulza, w tym tytułowego opowiadania (1937), które jest swoistą kontynuacją zbioru Sklepy cynamonowe. Autor należał do najwybitniejszych prozaików okresu międzywojnia, zajmował się też rysunkiem i krytyką literacką, padł ofiarą Zagłady. Reżyser sięgnął po jego utwór przez pokrewieństwo wyobraźni i zainteresowanie wędrówką po labiryntach czasu, ale też w geście przypomnienia o tradycji żydowskiej po tragicznym marcu 1968 roku w Polsce. Filmowe sanatorium mieści się w willi Zagłobin w Konstancinie-Jeziornej (1911).

 Cykl Krótka Historia Polskiego Kina realizowany jest przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Po więcej informacji oraz pełną listę tytułów wyświetlanych filmów można zajrzeć na stronę NoveKino Siedlce – www.novekino.pl.

Sonda
Czy lubisz filmy dokumentalne?