Seminarium Kopernikańskie w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach

i

Autor: fot. Monika Półbratek W wydarzeniu wzięły udział dzieci i młodzież z Siedlec i okolicznych miejscowości

Seminarium Kopernikańskie w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym [FOTO, AUDIO]

2023-03-03 20:44

Seminarium Kopernikańskie – to wydarzenie, które z okazji Roku Mikołaja Kopernika zorganizował Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. W jego ramach młodzież ze szkół podstawowych i średnich z miasta Siedlce i okolicznych miejscowości mogła dzisiaj (3 marca) wziąć udział w wykładach i warsztatach, związanych tematycznie z postacią Mikołaja Kopernika, jego życiem i dokonaniami naukowymi.

POSŁUCHAJ relacji z Seminarium Kopernikańskiego w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach (odtwórz na komputerze):

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, z okazji Roku Mikołaja Kopernika na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach nie mogło zabraknąć wydarzenia, które wiąże się z postacią znanego na całym świecie polskiego astronoma. Dzisiaj, 3 marca 2023 roku, w budynku UPH przy ul. 3 Maja w Siedlcach odbyło się Seminarium Kopernikańskie.

– Kopernik jest symbolem odkrycia, a właściwie przełomu w nauce. Sylwetka Kopernika pełni rolę symboliczno-inspirującą do dalszych badań i do refleksji nad dalszymi badaniami. Może dzięki temu dojdzie do jakiejś rewolucji w poznaniu naukowym, tak jak przewrót kopernikański, czego życzę pracownikom naszej uczelni, naukowcom – powiedział prof. dr hab. Mirosław Minkina, rektor UPH, podczas inauguracji wydarzenia.

W ramach seminarium, w siedzibie Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych siedleckiej uczelni można było zajrzeć do planetarium i obejrzeć tam specjalnie przygotowany pokaz. Odbyły się też liczne wykłady i warsztaty. W organizacji niektórych zajęć dla młodszych uczestników wydarzenia uczestniczyli nauczyciele i młodzież z dwóch siedleckich szkół średnich.

Jeden z przygotowanych przez nas warsztatów to Mobilne Planetarium SKY, jak również warsztaty, m.in. matematyczne i fizyczne. I tu muszę podkreślić zaangażowanie naszych zaprzyjaźnionych liceów, ponieważ prowadzą je nauczyciele i uczniowie z I LO im. I LO im. Bolesława Prusa oraz II LO im. Królowej Jadwigi w Siedlcach. Serdecznie pozdrawiam nauczycieli – pana Miernickiego i pana Łagodzina, którzy wraz ze swoją młodzieżą chcieli wspomóc naszą inicjatywę – powiedziała dr hab. Agnieszka Gil-Świderska, prof. uczelni, Dyrektor Instytutu Matematyki, WNSP w UPH w Siedlcach.

W ramach seminarium można było posłuchać następujących wykładów:

  • „Mikołaj Kopernik – astronom po godzinach”, dr hab. Anna Wawrzaszek, prof. PAN, Centrum Badan Kosmicznych, PAN, Warszawa,
  • „Życie w kosmicznym bezkresie”, prof. dr hab. Marek Żabka, Instytut Nauk Biologicznych, WNSP, UPH Siedlce,
  • „Kopernik a chemia”, dr Barbara Pezler, Instytut Nauk Chemicznych WNSP, UPH Siedlce
  • „Mikołaj Kopernik – prekursor pieniądza towarowego”, dr Agnieszka Siłuszyk, Instytut Matematyki, WNSP, UPH Siedlce,
  • „Kościół o Koperniku” – Kopernik w Kościele”, ks. dr Jacek Jaśkowski, Duszpasterz akademicki, UPH.

Uczestnicy wydarzenia mogli też uczestniczyć w warsztatach takich jak:

  • Pokaz w mobilnym Planetarium SKY, który przygotował dr Marek Siłuszyk, Instytut Matematyki, WNSP, UPH Siedlce,
  • „Kopernik z konwalią, czyli rośliny lecznicze w praktyce lekarskiej Kopernika”, dr hab. Jolanta Marciniuk, prof. uczelni, dr hab. Paweł Marciniuk, prof. uczelni, dr Paweł Czerniewicz, Instytut Nauk Biologicznych, WNSP, UPH Siedlce,
  • Warsztaty chemiczne, dr Barbara Pezler & KNCh "Spectrum", Instytut Nauk Chemicznych WNSP, UPH Siedlce,
  • Warsztaty matematyczne, KNSM "GRAF", Instytut Matematyki, WNSP, UPH Siedlce,
  • Pokazy Fizyczne, mgr Grzegorz Łagodzin i uczniowie, II Liceum Ogólnokształcącego im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach,
  • Badanie okresu rotacji Słońca, mgr inż. Sławomir Miernicki i uczniowie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach.

Jak oceniają zajęcia ich uczestnicy, możecie usłyszeć w załączonym nad tekstem materiale dźwiękowym (sugerujemy odtwarzanie go na komputerze, a jeżeli się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę).