Setki młodych raków szlachetnych zasiedliło rzekę Liwiec!

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Środowisko

Setki młodych raków szlachetnych zasiedliły rzekę Liwiec! [ZDJĘCIA]

2023-10-12 7:12

Pożyteczne skorupiaki zamieszkały w Liwcu w ramach pilotażowego projektu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Lublinie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie. 400 raków szlachetnych zostało wpuszczonych do rzeki Liwiec w miejscowości Pruszyn, na terenie gminy Siedlce. Będą naturalnym wskaźnikiem czystości wody w rzece.

POSŁUCHAJ więcej o akcji "zaraczania" Liwca i odbudowie populacji raka szlachetnego:

Akcję „zaraczania” Liwca i trzech innych rzek od kilku lat prowadzi Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Inicjatywa odbywa się w ramach wdrażania i realizacji pilotażowego projektu „Wsiedlenie raka szlachetnego do rzek Lubelszczyzny i Podlasia”, który ma za zadanie odbudowę populacji tego gatunku raka. W 2023 roku trwa kontynuacja projektu, poprzez wprowadzenie 1500 sztuk młodych i dorosłych osobników raka do rzek: Liwca, Uherki, Włodawki oraz Krzemianki.

Projekt wsiedlania raka szlachetnego do rzeki Liwiec rozpoczęliśmy już w 2019 roku. Do tej pory do Liwca wprowadziliśmy ok. 500-600 osobników tego gatunku, a teraz wprowadzamy kolejne 400. Wybraliśmy właśnie rzekę Liwiec i ten konkretny odcinek, ponieważ w latach dużo wcześniejszych w naturalnych warunkach rak szlachetny tutaj występował, a w wyniku pewnych czynników gatunek wyginął. Ten odcinek wybraliśmy ze względu na dobre warunki hydromorfologiczne, dobre warunki siedliskowe, czyli występowanie roślinności wodnej zanurzonej i wynurzonej, występowanie fauny bezkręgowej, a przede wszystkim niewielka ilość gatunków drapieżnych i brak występowania raka amerykańskiego – informuje dr Marcin Kolejko z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie, kierownik Wydziału Gospodarowania Obwodami Rybackimi i Gospodarki Rybackiej.

Ponieważ do rzeki Liwiec raki szlachetne zostały wpuszczone już czwarty rok z rzędu, to najprawdopodobniej akcja odbyła się w tym miejscu po raz ostatni. Przez najbliższe miesiące realizatorzy projektu będą jednak sprawdzać, czy młode raczki i starsze osobniki zaaklimatyzowały się w nowym środowisku i czy się w nim rozmnażają. Więcej o projekcie można usłyszeć w załączonym nad tekstem podcaście.

Sonda
Czy widziałeś(aś) kiedykolwiek raka szlachetnego w środowisku naturalnym?