inwestycje

Siedlce: Dworzec PKP zostanie udostępniony podróżnym jeszcze we wrześniu?

2023-09-15 8:19

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym miesiącu podróżni skorzystają z siedleckiego dworca kolejowego. Remont obiektu został zakończył, inwestor czeka już tylko na ostatnie pozwolenia. PKP S.A. ma nadzieję, że jeszcze we wrześniu mieszkańcy Siedlec oraz regionu będą mogli w końcu w komfortowych warunkach czekać na przyjazd pociągu.

W lipcu oficjalnie zakończono prace budowlane w budynku dworca PKP w Siedlcach. Do jego otwarcia jest już naprawdę blisko, zwłaszcza, że na dniach inwestor złożył już wniosek o pozwolenie na użytkowanie. - Obecnie jesteśmy w trakcie odbiorów inwestycji oraz uzyskania pozwolenia na użytkowanie dla dworca w Siedlcach. Niezwłocznie po zakończeniu tych procedur zamierzamy otworzyć dworzec dla podróżnych. Przewidujemy, że nastąpi to do końca września – zapowiada Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami  Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A.

Dworzec w nowej odsłonie

Przebudowa dworca w Siedlcach rozpoczęła się latem 2021 roku. Jest ona realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i  Środowisko. Metamorfozę przeszła elewacja budynku, która odzyskała ceglany wygląd – właśnie taką posiadał pierwszy wybudowany w 1866 roku dworzec w Siedlcach. Jej górne części wykończono patynowaną blachą tytanowo-cynkową. Przy przebudowie dworca uwzględniono również symetryczne rozstawienie otworów okiennych, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Interesującym zabiegiem jest też umieszczenie nad wejściem głównym do strefy obsługi podróżnych wielkoformatowego zegara.

Sporo zmian

Sporo zmian czeka podróżnych wewnątrz budynku. Przestrzeń obsługi pasażerów będzie składała się z poczekalni i holu o wysokość dwóch kondygnacji, wokół których na dwóch piętrach skupiono pomieszczenia kas biletowych, toalety oraz lokale handlowo-usługowe. Parter budynku połączono z pasażem handlowym na piętrze za pomocą klatek schodowych oraz windy. Hol i poczekalnia wyposażono w ławki, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej.

Dzięki inwestycji dworzec zyskał wiele usprawnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Oprócz wspomnianych wind są to m.in. ścieżki prowadzące z polami uwagi, tabliczki w alfabecie Braille’a, dotykowy plan dworca, okienka kasowe dostosowane do obsługi osób poruszających się na  wózkach. We wnętrzach zastosowano również kontrastową kolorystykę, co ułatwi przemieszczanie się po  obiekcie osobom niedowidzącym.

Budynek gruntownie odnowiono

Poprawił się stan techniczny budynku. Wymieniono wszystkie instalacje i urządzenia wewnętrzne. Nacisk w modernizacji od strony technicznej położono na ekologię i bezpieczeństwo. Na dworcu zamontowano energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, a także system BMS (Building Management System), którego jednym z zadań jest optymalizacja zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Ponadto budynek w całości ocieplono, a zamontowana w nim nowa stolarka okienna i drzwiowa spełnia obowiązujące normy. Z kolei dzięki zainstalowaniu nowoczesnych systemów bezpieczeństwa (monitoring, system kontroli dostępu, system sygnalizacji włamania i napadu), w tym przeciwpożarowych, poprawie ulegnie bezpieczeństwo podróżnych i  samego budynku.

Na nowo zagospodarowano również teren w sąsiedztwie dworca.