By oddział rehabilitacji kardiologicznej mógł powstać, Szpital Miejski w Siedlcach musiał zostać znacząco rozbudowany

i

Autor: Monika Półbratek By oddział rehabilitacji kardiologicznej mógł powstać, Szpital Miejski w Siedlcach musiał zostać znacząco rozbudowany

Siedlce: jak wygląda nowy oddział rehabilitacji kardiologicznej w Szpitalu Miejskim [WIDEO, AUDIO, FOTO]

2021-05-10 22:10

Wkrótce chorzy po zawałach i operacjach serca będą mogli korzystać w Siedlcach z najnowszego, a co za tym idzie najbardziej nowoczesnego ośrodka rehabilitacji na terenie Wschodniego Mazowsza. Świeżo wybudowany i wyposażony oddział rehabilitacji kardiologicznej w Szpitalu Miejskim ma pomóc pacjentom w szybkim i bezpiecznym powrocie do zdrowia. Ruszy, gdy tylko dyrekcja placówki podpisze kontakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W zakresie wykonania obiektu dla oddziału rehabilitacji kardiologicznej, umowa z wykonawcą została podpisana w roku 2020, i w tymże roku te prac zostały rozpoczęte. W tym momencie można uznać, że zostały one zakończone, a pomieszczenia zostały już wyposażone w urządzenia i sprzęt do wykonywania świadczeń rehabilitacji kardiologicznej. Zakres prac polegał na nadbudowie dwóch kondygnacji na istniejącej części naszego szpitala, a żeby to mogło być zrobione, to należało wzmocnić fundamenty, ściany zewnętrze oraz słupy, które podtrzymywały konstrukcję. Wykonaliśmy nowe instalacje elektryczne, instalacje gazów medycznych, klimatyzacyjne oraz pozostałe, które warunkują funkcjonowanie tego typu pomieszczeń – informuje Mirosław Leśkowicz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach.

Obiekt przystosowano też do potrzeb osób niepełnosprawnych – pomiędzy piętrami budynku kursuje specjalna winda. Następnie oba piętra oddziału zostały nowocześnie wyposażone w urządzenia do rehabilitacji i sprzęty medyczne, służące do wykonywania pacjentom niezbędnych badań, m.in.: aparaty do rejestracji zapisu EKG, zestawy do wykonywania prób wysiłkowych z bieżnią, aparat USG do echokardiografii z Dopplerem, kardiomonitory EKG, defibrylator sieciowy, stanowiska do treningu interwałowego, zestawy do spiroergometrii, bieżnie, urządzenia typu step up, przyrządy wioślarskie i urządzenia typu atlas. Zakup całości wyposażenia kosztował w sumie 1 mln 800 tys. zł, a roboty budowlane w pełnym zakresie wykonanych prac – ok. 4 mln 600 tys. zł. Inwestycja była realizowana z funduszy unijnych, przy wsparciu z budżetu państwa.

Choć oddział został już wybudowany i wyposażony, to jednak ruszy najwcześniej za kilka tygodni lub miesięcy. By mógł zacząć działać, dyrekcja placówki musi bowiem podpisać kontakt z NFZ.

Zobacz na filmie, jak wygląda nowy oddział rehabilitacji kardiologicznej w Szpitalu Miejskim w Siedlcach

W tej chwili jesteśmy na etapie kilkukrotnego zwracania się do Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o możliwość zakontraktowania tego typu usług. Również występowaliśmy do pana wojewody o wsparcie naszych starań, a także do pana ministra Kraski. Stanowisko Funduszu jest takie, że tego typu świadczenia są – szczególnie w tej dobie – bardzo potrzebne dla pacjentów, więc będą starali się zorganizować postępowanie, żeby Szpital Miejski w Siedlcach mógł tego typu świadczenia zakontraktować, a w najbliższym czasie umożliwić leczenie pacjentów (…) Widzimy, że sytuacja covidowa powoduje powstawanie wielorakich schorzeń w zakresie dysfunkcji oddechowo-krążeniowych. I jednym z elementów poprawy stanu zdrowia pacjentów w tych sytuacjach pocovidowych są rehabilitacje – kardiologiczna i pulmonologiczna – wyjaśnia Mirosław Leśkowicz.

Jeżeli wymagane procedury przebiegną zgodnie z planem, oddział powinien ruszyć w okresie wakacyjnym. Docelowo ma przyjmować ok. 400 pacjentów rocznie, a także wypełnić brakujące ogniwo w opiece nad pacjentami. Po zawałach czy zabiegach niektórzy są wypisywani ze szpitala po kilku dniach. Chodzi o to, by doszli do siebie i mieli zapewnione dalsze leczenie. Inni pacjenci z ciężkimi chorobami serca – przeciwnie – leżą na oddziale np. trzy tygodnie, ale gdy są wypisywani do domu, wciąż ledwo są w stanie o własnych siłach wyjść ze szpitala. Obu tym typom pacjentów rehabilitacja znacząco ułatwi powrót do zdrowia.

Chodzi o to, żeby stworzyć takie miejsce, gdzie to leczenie będzie kontynuowane. Przede wszystkim ono ma jakby dwa aspekty. Z jednej strony aspekt taki, żeby pacjenta uruchomić, nauczyć wykonywania podstawowych wysiłków tak jakby od nowa, ponieważ wielokrotnie są to pacjenci po zabiegach chirurgicznych, po zawałach, po plastykach, po implantacji stymulatora, pacjenci z niewydolnością serca, a teraz to się rozszerza jeszcze na grupę starszych osób, dodatkowo z niewydolnością oddechową, z zespołami kruchości, czyli z zespołami naczyniowymi. Więc to jest taka grypa pacjentów, których staramy się uruchomić do normalnego życia. Ale też są te aspekty, że to musi obejmować taką kompleksową opiekę. I psychologiczną, i dietetyczną, i farmakologiczną – wyjaśnia Hanna Wilk-Manowiec, ordynator oddziału kardiologii Szpitala Miejskiego w Siedlcach.

Ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, pomoc w utrzymaniu diety i wsparcie psychologiczne są ważne, by pacjent doszedł do zdrowia z lepszym rokowaniem. Na oddziale rehabilitacji kardiologicznej będzie mógł z tego skorzystać. Długość jego pobytu na tym oddziale ma wynosić ok. 14-21 dni, ale zostanie to dostosowane do indywidualnych potrzeb. Z rehabilitacji może on też korzystać inaczej.

Zarówno rehabilitacja kardiologiczna stacjonarna, jak i ambulatoryjna ze sobą współgrają, bo nie każdy pacjent po zawale musi trafiać na rehabilitację stacjonarną. Dlatego że może się zdarzyć, że jest to pacjent, który poszedł do domu, który sobie bardzo dobrze radzi. On tej rehabilitacji zdecydowania wymaga, ale może przychodzić do szpitala na kilka godzin przez jakiś określony czas, kiedy ten trening jest zaplanowany. I wtedy naszą rolą jest to, żeby tego pacjenta zbadać, zrobić mu test wysiłkowy, ergospirometrię, określić plan treningu, który będzie realizował i rozplanować to wszystko – dodaje Hanna Wilk-Manowiec.

Niezależnie od tego, czy chory przebywa na oddziale czy w domu, szpital wykona mu zatem konieczne badania, dobierze ćwiczenia, ułoży odpowiednią dietę i zapewni wsparcie psychologiczne. Więcej na ten temat można usłyszeć w załączonej poniżej audycji. Zachęcamy także do oglądania nowego oddziału Szpitala Miejskiego na naszych zdjęciach i filmie (jeżeli się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę).

POSŁUCHAJ o nowym oddziale rehabilitacji kardiologicznej, który powstał w Szpitalu Miejskim w Siedlcach:
Sonda
Czy wierzysz, że szczepionki na koronawirusa są bezpieczne?