szpital wojewódzki w siedlcach

i

Autor: fot. Joanna Soćko

Siedlce: jeszcze w tym miesiącu ośrodek udarowy ma przyjąć pierwszych pacjentów

2021-04-09 9:57

Przygotowania do otwarcia ośrodka udarowego w Siedlcach są na ostatniej prostej. Pracownia, w której będą wykonywane zabiegi trombektomii mechanicznej jest już gotowa. Władze Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego załatwiają ostatnie formalności, tak by jeszcze w tym miesiącu ośrodek mógł ruszyć.

Ośrodek udarowy będzie działał jako część oddziału neurologicznego, który został rozbudowany. Powstała w ramach pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia i samorządu województwa mazowieckiego. - Pracownia trombektomii mechanicznej, czyli leczenia udarów tą metodą jest już gotowa w tym zakresie, w który był planowany na koniec pierwszego kwartału, w tej chwili trwają procedury związane z uzyskaniem kontraktu dotyczącego wykonywania tych zabiegów – informuje Marcin Kulicki, prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

Przez pierwsze miesiące, ośrodek będzie korzystał z części sprzętu który jest na wyposażeniu szpitala. Chodzi tu m.in. o angiograf, wykorzystywany podczas zabiegów. - Zaplanowane było, że będziemy przejściowo, przez około dwa miesiące korzystać z angiografu, który jest w sali hybrydowej, a później będzie to już angiograf dedykowany tym zabiegom, w tej chwili jesteśmy w trakcie przetargu, pieniądze mamy zabezpieczone – tłumaczy prezes Kulicki.

Pierwsi pacjenci mają być przyjmowani do ośrodka jeszcze w tym miesiącu. Gotowi do pracy są już także specjaliści, którzy przeszli szkolenie i mogą wykonywać zabiegi z wykorzystaniem trombektomii. Polega ona na mechanicznym usuwaniu zakrzepów u pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu. - Jest to metoda, która zwłaszcza u tych pacjentów z ciężkimi udarami, którzy mają dużą tętnicę zamkniętą, ponieważ tylko z takich jesteśmy w stanie wyciągnąć skrzeplinę, rzeczywiście w bardzo duży sposób zapobiega śmierci i bardzo często przywraca ich do prawidłowego funkcjonowania - tłumaczy prof. Adam Kobayashi, wojewódzki konsultant w dziedzinie neurologii. Więcej o tym pisaliśmy tutaj

O powodzeniu zabiegu decyduje czas.  Aktualnie, najbliższe ośrodki, w których stosowana jest ta metoda znajdują się w Warszawie. Transport pacjentów z Siedlec do stolicy zabiera cenne godziny i zmniejsza ich szanse na powrót do zdrowia. Stąd decyzja o utworzeniu ośrodka udarowego na miejscu. Inwestycja jest w całości finansowana przez samorząd województwa mazowieckiego. Siedlecki ośrodek będzie jednym z pięciu, które powstają na Mazowszu.  

Sonda
Czy wierzysz, że szczepionki na koronawirusa są bezpieczne?
Kurs języka polskiego w siedleckim UPH