– Problem dzieci siedzących przed telefonami, grających w gry komputerowe, uzależnionych od różnego rodzaju zachowań – jest duży. Tak naprawdę mamy coraz więcej tabletowych dzieci, dzieci komórkowych, smarfonowych, smartwatchowych, dla których ten przekaźnik staje się jakimś źródłem, jakąś wartością, a niekoniecznie na tym dzieciaki zyskują. Bo tracą kontakty interpersonalne, takie osobiste, na rzecz właśnie tych wirtualnych. Częściej siedzą przed komputerem i rozmawiają niż siądą z kolegą czy koleżanką na ławce czy na podwórku, żeby wtedy porozmawiać – mówi Katarzyna Marciniak-Paprocka, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rozwiązywania problemów uzależnień.
Żeby pomóc dzieciom, a także ich rodzicom, w uporaniu się z takimi problemami, magistrat dołożył starań, by warsztaty profilaktyczne mogły się rozpocząć w trakcie wakacji. Oczywiście w bezpiecznej formie i z zachowaniem zasad rygoru sanitarnego. Ostatecznie, zorganizowane i sfinansowane przez Urząd Miasta Siedlce zajęcia artystyczne ruszyły na początku lipca, a sportowe – w ostatnich dniach. Mają stanowić zdrową alternatywę dla spędzania przez młodzież wolnego czasu przed ekranami elektronicznych urządzeń. Dają jej też możliwość poznania nowych osób i integracji z rówieśnikami. Z różnego rodzaju warsztatów mogą nieodpłatnie korzystać wszyscy chętni młodzi mieszkańcy Siedlec. Na większość z nich nie są wymagane wcześniejsze zapisy.
Zajęcia artystyczne dla dzieci od 7 lat oraz dla młodzieży, które wystartowały jako pierwsze, prowadzi Stowarzyszenie tutajteraz.
– Można skorzystać z warsztatów malarskich, przyjść na spotkania planszówkowe czy też wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych. Po szczegóły zapraszam na nasz fanpage na Facebooku „Galeria Kultura”. Tam można znaleźć wszystkie daty i zasady uczestnictwa. A już teraz mogę powiedzieć, że w środę, 29 lipca o godzinie 17.00 zapraszamy młodzież na spotkanie planszówkowe. Specjalnie tutaj mówię "młodzież", ponieważ chcielibyśmy, aby na to spotkanie przyszli troszkę starsi uczestnicy, żeby poznać gry lub też pograć, jeżeli ktoś zna, które są troszeczkę bardziej skomplikowane i mają trudniejszą formę rozgrywki. Warsztaty są oczywiście prowadzone przez instruktora. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść. O zapisy prosimy w przypadku zajęć rękodzielniczych. Forma zapisów jest również zawarta w wydarzeniach na stronie internetowej. Wszystkie warsztaty są bezpłatne, więc jest łatwiejsze uczestnictwo, ale na niektóre trzeba przynieść jakieś swoje materiały, np. własną koszulkę czy też torbę, na której wykonamy napis – mówi Agnieszka Janiszewska ze Stowarzyszenia tutajteraz.
Wśród zajęć sportowych, prowadzonych od kilku dni przez inne stowarzyszenia i organizacje, są np. zajęcia: z koszykówki, piłki ręcznej, rugby, lekkoatletyki czy strzelectwa. Można także uczęszczać na kurs tańca. Wszystkie warsztaty odbywają się w różnych punktach miasta, m. in. w hali ARMS, Szkole Podstawowej nr 8 czy Spółdzielczym Klubie Kultury „Trójka”. Większość z nich będzie trwać do końca roku. Pełny harmonogram znajdziecie na stronie internetowej miasta Siedlce w zakładce pt. „Sportowe lato”. Od września, w nowym roku szkolnym, ulegnie on zmianie. Niektóre zajęcia się zakończą, inne rozpoczną, a pozostałe będą się odbywać częściej.