Strategia adaptacji do zmian klimatu miasta Siedlce – tak dokładnie nazywa się dokument, który opracowali eksperci z Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie.
Z przeprowadzonych analiz wynika, że głównymi zagrożeniami dla Siedlec, spowodowanymi przez zmiany klimatu, są m.in. wysokie temperatury i ulewne deszcze. Plan wskazuje rozwiązania, które przygotują miasto do tych zmian. Wykorzystanie wód opadowych i rozwój terenów zielonych to przykładowe pomysły.
- To są dwa elementy, które w istotny sposób mogą wpłynąć na jakość życia w Siedlcach. Bardzo duży nacisk na to, kładą teraz kraje zachodnie, które takie rozwiązania stosują od lat – nazywa się to infrastrukturą błękitno-zieloną. Jest to połączenie zieleni z gromadzeniem, retencją wody - wyjaśnia Małgorzata Furmaniak z referatu ochrony środowiska siedleckiego magistratu.
Chodzi np. o budowę małych zbiorników retencyjnych - w pobliżu miejsc zagrożonych lokalnymi podtopieniami - w których gromadzić się będą wody opadowe. Deszczówkę można potem wykorzystać do podlewania kwiatów czy krzewów. Mile widziane będą także dodatkowe przestrzenie z zielenią – to sposób na zagospodarowanie wody opadowej, redukcję zanieczyszczeń i obniżenie temperatury w mieście latem.
Strategia adaptacji do zmian klimatu została przyjęta przez siedleckich radnych. Dokument może ułatwić miastu staranie się o fundusze zewnętrzne na realizacje różnego rodzaju projektów z zakresu ochrony środowiska.