– Uczymy szeroko pojętej ekologii. Ja uczę o gospodarce odpadami. Staram się przedstawić temat segregacji odpadów, tego, co się dzieje z odpadami i co można zrobić, żeby było ich mniej. Dlaczego? Dlatego, że to jest bardzo ważne. Tych odpadów jest coraz więcej. Musimy coś z nimi zrobić, musimy ograniczyć ich ilość. No i taką podstawową zasadą jest segregacja u źródła, czyli segregacja u każdego z mieszkańców. Od najmłodszych lat jak dzieci się nauczą, to może nauczą też rodziców. I to później zaprocentuje w dalszej przyszłości. Dzisiaj dzieci były bardzo zaangażowane, jestem naprawdę pełna podziwu, bo słuchały i były bardzo chętne do współpracy – mówi Karolina Korniluk-Uliczna, specjalista ds. gospodarki odpadami w siedleckim ZUO.
Uczestnicy zajęć mogli także wypróbować zdobytą wiedzę w praktyce.
– Dzieci mogły zobaczyć, jak wygląda ta segregacja tak naturalnie i same spróbować segregować te odpady. Miały dostępne karty, wrzucały do odpowiednich pojemników. Od razu pojawiły się też wątpliwości. Mimo tego, że powiedzieliśmy jak segregować, uczymy tego, to zawsze jak już przychodzi ta część praktyczna – jest z tym problem. I nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych. Więc każdy z nas powinien się uczyć na bieżąco, bo też te przepisy czasem się zmieniają i różne frakcje troszeczkę się zmieniają, pojawiają się nowe, więc trzeba sobie cały czas uaktualniać tę wiedzę – dodaje Karolina Korniluk-Uliczna.
Zajęcia zorganizowane w trakcie ferii zimowych cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, co bardzo cieszy pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej.
– Wszyscy teraz wiemy, co się dzieje z naszą planetą i dlaczego mamy takie problemy w klimacie. Chcieliśmy ze swojej strony pokazać, jak dużą mamy możliwość przekazania dzieciom książek i wiedzy, którą my posiadamy jako biblioteka, o tym jak być dobrym dla naszej matki Ziemi. Cieszymy się, że jest duże zainteresowanie, mamy bardzo dużo zajęć dla dzieci, bo aż 12. W każdej filii i oddziale można znaleźć coś dla siebie, serdecznie zapraszamy! – mówi Magdalena Sutryk, pracownik siedleckiej Książnicy.
Szczegółowy harmonogram EKOferii, znajdziecie na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz na jej fanpage’u w portalu społecznościowym. Zajęcia potrwają do 21 lutego.