Spalarni odpadów w Siedlcach mówią NIE. Będą zbierać podpisy pod petycją

i

Autor: fot. Redakcja Mieszkańcy, którzy sprzeciwiają się budowie w Siedlcach spalarni odpadów, wyrazili swój sprzeciw przeciwko realizacji inwestycji na terenie miasta pod Urzędem Miasta Siedlce

Spalarni odpadów w Siedlcach mówią NIE. Będą zbierać podpisy pod petycją [AUDIO]

2022-11-23 20:45

Mieszkańcy Siedlec, którzy sprzeciwiają się budowie na terenie miasta nowoczesnej spalarni odpadów, odzyskującej ciepło w procesie spalania (tzw. ITPOK), będą zbierać podpisy pod petycją przeciwko realizacji inwestycji. Swój sprzeciw wyrazili dzisiaj (w środę 23 listopada) pod Urzędem Miasta Siedlce.

POSŁUCHAJ więcej o petycji mieszkańców w sprawie powstrzymania budowy spalarni odpadów w Siedlcach:

– Dzisiaj (23 listopada) rozpoczynamy akcję z petycją do Prezydenta Andrzeja Sitnika w sprawie rezygnacji z budowy spalarni na terenie miasta Siedlce. Jesteśmy grupą mieszkańców, których reprezentujemy. Będziemy zbierać podpisy pod taką akcją. Zachęcamy wszystkich mieszkańców, żeby podjęli się czynnie uczestnictwa w naszej akcji zbieranie podpisów razem z nami. Zapraszamy też oczywiście, żeby złożyli swój podpis pod naszą petycją. Nasz kanał informacyjny to konto na Facebooku pt. „STOP Spalarni Siedlce”. Można tam znaleźć numer telefonu, adres e-mail i się z nami skontaktować. Rozważamy uruchomienie strony, na której będzie można złożyć swój podpis online, ale póki co pozostaje wersja papierowa – powiedział siedlczanin Łukasz Romański pod Urzędem Miasta Siedlce.

Protestujący przeciwko budowie spalarni na terenie Siedlec zapowiadają, że będą odwiedzać mieszkańców miasta i prosić ich o podpisy pod petycją. Akcja ma potrwać co najmniej do stycznia 2023 roku.

Łukasz Romański uczestniczył online w spotkaniach informacyjnych prezydenta z mieszkańcami w sprawie budowy na terenie Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach ITPOK – Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, która frakcję odpadów nie nadającą się do przetworzenia, spalałaby, odzyskując ciepło na potrzeby mieszkańców. Zaznacza jednak, że argumenty prezydenta i zaproszonych przez niego ekspertów nie przekonują go, że ITPOK będzie rozwiązaniem praktycznym, oszczędnym i bezpiecznym. Podkreśla, że to bardzo droga inwestycja, która obciąży budżet miasta. Choć dotację na budowę spalarni miasto ma otrzymać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, to była to tylko umowa przedwstępna, która nie jest wiążąca, więc mieszkańcy mogą jeszcze wyrazić swój sprzeciw i zablokować inwestycję. Wraz z innymi protestującymi przekonuje, że spalarnia zepsuje jakość powietrza w mieście, a magistrat powinien zorganizować referendum i pozwolić siedlczanom na wyrażenie w tej sprawie swojej opinii. Podsumowuje, że nie jest całkowicie przeciwny realizacji inwestycji. Uważa, że pomysł budowy spalarni nie jest zły, ale powinna ona zostać wybudowana poza miastem.

Więcej na ten temat można usłyszeć w załączonym nad tekstem materiale dźwiękowym (jeżeli się nie wczytuje lub nie odtwarza, należy odświeżyć stronę i/lub włączyć dźwięk na komputerze).

Polecany artykuł:

W Siedlcach powstanie spalarnia
Sonda
Czy w mieście Siedlce powinna powstać spalarnia odpadów odzyskująca ciepło i energię elektryczną?