Fabuła spektaklu „Bestia”
Obecność rozmaitych młodzieżowych, rywalizujących ze sobą „kast” być może jest atrakcyjna na dużym ekranie i na scenie, ale tak naprawdę nastolatki przypominają siebie nawzajem bardziej, niż im się wydaje. Każde z nich w różny sposób próbuje zamaskować swój smutek i poczucie wyobcowania. Młodzież z subkultury emo pisze mroczne wiersze, „Kicie” chwalą się manikiurem, „Głąby” prężą muskuły. W to oko cyklonu trafia „Nowa”. Ale życie to nie amerykański film. „Kicie”, czyli wystrojone i niezbyt rozgarnięte dziewczyny z porozbijanych rodzin, tak naprawdę maskują swoje kompleksy na punkcie wyglądu, kładąc codziennie kilka warstw makijażu. „Głąby”, klasowe osiłki, są nauczeni tego, że na problemy odpowiada się przemocą – takie sceny obserwują codziennie w swoich domach rodzinnych. „Grzeczna” siedzi z nosem w książkach, bo wie, że to jedyny sposób, by wyrwać się z domu pełnego przemocy i alkoholu. A Bestia? Bestia nagrywa upokarzające filmiki ze swoimi rówieśnikami w roli głównej. Ale to nie Bestia okazuje się antybohaterem. Choć jego działania są wątpliwe etycznie, on tylko „dokumentuje rzeczywistość”. A taką rzeczywistość – niewesołą, nierzadko upokarzającą – gotują nastolatkom dorośli. Spora tu rola „Placówki”, czyli spersonifikowanego systemu szkolnictwa. Placówka drwi, karze, a najczęściej po prostu ignoruje. Młodzież dorasta w poczuciu, że jest zwyczajnie zepsuta, niepasująca do reszty świata.

i
Do kogo kierowany jest spektakl „Bestia”?
– Spektakl jest o młodych widzach, więc jak najbardziej odbiorcą jest młody widz, ale on nie jest kierowany przede wszystkim do młodego widza. Myślę, że bardziej powinni obejrzeć go dorośli, żeby też zastanowić się nad tym, co w tym młodym człowieku tak naprawdę się dzieje, jaka burza myśli tam w tej głowie panuje. I to też jest ważne, żeby rodzice obejrzeli ten spektakl – podkreśla Robert Protasewicz, reżyser przedstawienia.
Sztuka nie szafuje złotymi myślami nie daje gotowych rozwiązań, nie moralizuje, ale w tym spektaklu z piosenkami i choreografiami na pierwszy plan wybija się jednak nadzieja. Jak mówi jedna z postaci do swoich rówieśników: „Ale wy się szanujcie, bo teraz macie tylko siebie i nikt was lepiej nie zrozumie, niż wy, czy w rurkach czy bez”. Możemy coś zmienić, jeśli zaczniemy ze sobą rozmawiać, jeśli tylko spróbujemy być dla siebie dobrzy. Tak po prostu.
- Scenariusz: Malina Prześluga,
- Reżyseria, muzyka: Robert Protasewicz,
- Występują: aktorzy Teatru ES,
- Choreografie: Dominik Bobryk,
- Przygotowanie wokalne: Agnieszka Wilczyńska,
- GDZIE: Scena Teatralna Miasta Siedlce w Centrum Kultury i Sztuki, przy ul. Bpa Ignacego Świrskiego 31,
- KIEDY: 25 kwietnia, godz. 19.00. Wcześniej w godz. 9:00 i 11:00 zaplanowane zostały spektakle dla szkół.
Więcej informacji o spektaklu „Bestia” można uzyskać bezpośrednio w CKiS, pod numerem tel.: 25 794 31 89.
Polecany artykuł: