Warsztaty

Terytorialsi, policjanci i strażacy w akcji poszukiwawczo-ratowniczej

2024-05-16 10:41

Nawałnica, zniszczony obóz harcerski, zaginięcia i ranni – taki scenariusz realizowano podczas ćwiczenia poszukiwawczo-ratowniczego w powiecie siedleckim. Udział w nim wzięli terytorialsi 53 batalionu lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, Policja, Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne.

Na obozie harcerskim przebywało 130 dzieci i 8 wychowawców. W efekcie nawałnicy, która przeszła nad nim około godziny 22:00, teren obozu został całkowicie zniszczony i odcięty od świata. Przed walącymi się drzewami dzieci chroniły się pod leżącymi już konarami – to tylko scenariusz ćwiczenia poszukiwawczo – ratowniczego, który odbył się w sobotę 11 maja br. z udziałem siedleckich terytorialsów 5 Mazowieckiej Brygady OT, Policji, Państwowej Straży Pożarnej z Siedlec, OSP Dąbrówka Stany i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu wschodniego Mazowsza. Terenem działań była gmina Skórzec: Żebrak, Dąbrówka Stany i Kłódzie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia wszystkie zaangażowane służby stworzyły stanowiska dowodzenia, zabezpieczyły łączność i przystąpiły do akcji poszukiwawczej metodą szybkich trójek. Przy lokalizowaniu osób zaginionych wykorzystano aplikację ATAK (Android Tactical Assault KIT) na której pracują żołnierze podczas szkoleń rotacyjnych. Umożliwia ona m.in. ustalanie lokalizacji z wykorzystaniem systemu GPS oraz zapewnienie dostępu do map obszaru, na którym prowadzone są działania, jak również ich nadzorowanie. Strażacy wspierali akcję z powietrza – monitorując teren za pomocą dronów, a policjanci przeszukiwali teren z psami tropiącymi. W międzyczasie służby ratownicze udzielały poszkodowanym niezbędnej pomocy medycznej.

W tego typu ćwiczeniach terytorialsi wszystkich batalionów 5 MBOT uczestniczą cyklicznie. Praktyczne przećwiczenie wszystkich procedur związanych z działaniami poszukiwawczo-ratowniczymi podnosi zdolność żołnierzy, służb mundurowych i ratowniczych do efektywnej współpracy na rzecz lokalnych społeczności. To również okazja do wymiany doświadczeń, poznania sprzętu i technologii, jakimi dysponują poszczególne służby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe.

5 MBOT/opr. o.skrzek