– Pod kierownictwem Dariusza Paczkowskiego z Fundacji Klamra grupa młodzieży wycinała szablony – bo tą techniką te murale były tworzone – i malowała na ścianach Galerii Kultura podobizny ośmiu postaci. Ośmiu bohaterek i bohaterów, którzy odcisnęli swój ślad, którzy wnieśli w życie naszego miasta jakieś istotne rzeczy, istotne osiągnięcia (…) Taki był cel naszego przedsięwzięcia, żeby lokalną historię, żeby naszą małą ojczyznę promować, żeby wzbudzić w tej naszej młodzieży taki związek z Siedlcami – opowiada Agnieszka Janiszewska ze Stowarzyszenia tutajteraz, które zorganizowało wydarzenie.
W trwającą trzy dni pracę nad tworzeniem malunków, zaangażowane były zarówno młodsze, jak i starsze grupy dzieci. Sam proces powstawania muralu miał duże znaczenie edukacyjne, bo młodzież mogła dowiedzieć się czegoś więcej zarówno o sztuce ulicznej, jak i o postaciach, które malowała.
– Miałem okazję poprowadzenia warsztatów z młodymi ludźmi, którzy najpierw dowiedzieli się o bohaterkach i bohaterach tego muralu, potem troszkę opowiadałem i pokazywałem murale które maluję, zaangażowane społecznie. Poznali trochę tę dziedzinę sztuki. Wycinaliśmy potem szalony – bardzo mozolne i pracochłonne zajęcie. A następnie tworzyliśmy kompozycję, dobieraliśmy kolory i malowaliśmy to na ścianie. Oczywiście przed wycinaniem szablonów chodziło o to, żeby młodzi ludzie wiedzieli, kogo wycinają. I mieliśmy tutaj panią z muzeum, która opowiadała o jednej z bohaterek (…) – mówi Dariusz Paczkowski.
Choć praca nad muralem nie należała do łatwych, dzieci, które wzięły udział w zajęciach, oceniają je pozytywnie. A zdaniem siedlczan, którzy już widzieli efekty ich pracy, malowidło warto zobaczyć, bo robi wrażenie.
– Wystąpiłem na otwarciu muralu w Siedlcach w Galerii Kultura oraz wystawy malarstwa. Oczywiście przyjdźcie koniecznie i odwiedźcie to miejsce, bo jest kolorowo i fajnie. Sam mural jest super, bo mural w ogóle odmienia rzeczywistość. Odmienił bardzo tę klatkę schodową. Natomiast też fajne jest to, że możemy zobaczyć twarze osób, które miały wpływ na Siedlce, i z których dorobku korzystamy, nawet o tym nie wiedząc (…) – mówi Milito, pochodzący z Siedlec artysta, który wystąpił ze swoim koncertem podczas wydarzenia.
Więcej na temat muralu zobaczycie na naszym filmie. Możecie też obejrzeć malowidło osobiście w Galerii Kultura, w godzinach jej otwarcia. Jeszcze co najmniej przez miesiąc, podczas różnego rodzaju wydarzeń odbywających się w galerii, można tam będzie oglądać także wystawę prac malarskich Joanny Wyrostkiewicz-Wasilki pt. „W stronę słońca”.
Projekt stworzenia naściennego malowidła w Galerii Kultura, który powstał z inicjatywy stowarzyszenia tutajteraz, zdobył dofinansowanie dwóch krajowych fundacji oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura Interwencje 2020".