– Kolega pracuje w zarządzie głównym PZN w Warszawie. Przyjechał tutaj z dużym zestawem sprzętu. Są to różnego rodzaju lupy, które pomagają w czytaniu (…) Jeżeli ktoś czyta, a nie widzi, z daleka czy z bliska, to może sobie pomóc jakimś sprzętem. Np. są czujniki cieczy do sporządzania sobie napojów gorących, są igły do szycia, które nawleka się bezwzrokowo, są laski sygnalizacyjne, składane, które można tylko mieć przy sobie, żeby ich używać tylko w wyjątkowych sytuacjach, albo pokazać, że się ma problem ze wzrokiem, żeby inne osoby zwracały uwagę. Są czytaki, są „mówiące” sprzęty do mierzenia ciśnienia, waga mówiąca. Jest dużo sprzętu takiego, który dużo ułatwia w codziennym życiu – zegarki wyposażone w mowę, budziki z datą... – wymienia Anna Gębka, prezes Koła Polskiego Związku Niewidomych w Siedlcach.
– Poza rzeczami, o których pani prezes wspomniała, czyli pomoce optyczne, okulary, laski, to będę jeszcze wspominał o telefonach i komputerach. O tym, że ten sprzęt jest do ustawienia tak, żeby osoby z wadą wzroku mogły z niego korzystać tak, jak osoby widzące – dodaje Adam Marciniak z Instytutu Tyflologicznego PZN, szkoleniowiec w projekcie „Widzieć nie tylko oczami”.

i
Projekt ów realizowany jest przez Polski Związek Niewidomych z dofinansowaniem samorządu województwa mazowieckiego. Ma on na celu wsparcie osób tracących wzrok w nauczeniu się samodzielności. Ostatnie warsztaty dla niewidzących i niewidomych, które w jego ramach odbywają się we wrześniu, będą miały miejsce w Warszawie, w Tyflogalerii w siedzibie PZN na ul. Konwiktorskiej 9, w najbliższy wtorek, 29 września, o godz. 11.00.
Dziś, 26 września, i w kolejne dwie soboty, w przychodni PZN na ul. Karmelickiej 26 w Warszawie można też wziąć udział w przesiewowych badaniach wzroku. Osoby, które mają niezdiagnozowaną wadę wzroku, mogą tam skorzystać z bezpłatnych badań. Niewidomi i niedowidzący, którzy potrzebują wskazówek odnośnie sprzętu, ułatwiającego życie z wzrokową niepełnosprawnością, mogą się też kontaktować z zarządem Koła Polskiego Związku Niewidomych w Siedlcach. Więcej informacji usłyszycie także w zamieszczonym poniżej materiale dźwiękowym.

i