polsko-ukraińska wymiana młodzieży

i

Autor: materiały prasowe

Edukacja

Uczniowie siedleckiego Ekonomika uczestniczyli w polsko-ukraińskiej wymianie młodzieży

2023-10-03 17:40

Czternastu uczniów Technikum nr 2w Siedlcach wraz z opiekunami: Wiolettą Pieńkowską oraz Emilią Buczkowską uczestniczyło w wyjazdowych warsztatach pt. „Promowanie przedsiębiorczości wśród młodzieży”, w ramach polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży.

Uczestnicy mieli zagwarantowane zakwaterowanie oraz wyżywienie w Europejskim Domu Spotkań – Fundacja Nowy Staw. Cykl warsztatów i szkoleń z zakresu przedsiębiorczości przeprowadzili specjaliści do spraw przedsiębiorczości i samorozwoju: Pan Piotr Zając oraz Pan Kajetan Cegłowski.

Strategicznym celem podjętych działań było wspieranie rozwoju i integracji młodych ludzi z Polski i Ukrainy. Dzięki sesjom szkoleniowym, praktycznym warsztatom i wymianie doświadczeń młodzież przezwyciężała bariery językowe i kulturowe. Doskonaliła kompetencje personalno-społeczne oraz poznawała postawy przedsiębiorcze w Polsce i na Ukrainie. Młodzież podczas warsztatów komunikowała się w języku angielskim, doskonaląc swoje umiejętności w tym obszarze. Realizacja innowacji pedagogicznej umożliwiła nauczycielom poznanie nowych narzędzi i metod opracowywania projektów z obszaru przedsiębiorczości.

Poprzez udział w innowacji pedagogicznej uczniowie zdobyli wiedzę i umiejętności w zakresie:

- funkcjonowania trzech sektorów społeczno-gospodarczych (publicznego, komercyjnego, non-profit),

- zakładania i funkcjonowania przedsiębiorstwa, także ekonomii społecznej,

- wiedzy z zakresu autoprezentacji i kreowania wizerunku na rynku pracy,

- umiejętność pracy w grupie, zadawania pytań, prowadzenia dyskusji.

Podczas wieczoru międzykulturowego uczestnicy z Polski i Ukrainy przedstawi swoją kulturę, tradycje kraju, lokalną kuchnię, ciekawostki, konkursy i quizy. W ramach integracji zespołów odbyła się wycieczka do Lublina. Uczestnicy projektu wraz z nauczycielami i mentorami odwiedzili Centrum Spotkania Kultur oraz podziwiali piękno lubelskiej starówki. Była to kolejna, doskonała okazja do integracji młodzieży.

Młodzież miała także możliwość poznania lokalnych przedsiębiorców. Pani Justyna Samolej - prezes „Dom Nasutów” sp. z o.o., opowiadała młodzieży o działalności i prowadzeniu spółki oraz o relacjach między spółką a lokalnymi przedsiębiorcami. Pani Prezes podała przykłady realizowanych i koordynowanych projektów oraz plany na przyszłość z tym związane. Na zakończenie wymiany młodzież nakręciła i zmontowała film wideo promujący ideę przedsiębiorczości wśród młodych ludzi oraz otrzymała certyfikaty.

Uczniowie biorący udział w przedsięwzięciu pracowali w międzynarodowej grupie, co przełożyło się na rozwój umiejętności pracy w zespole i nabycia pewności siebie w posługiwaniu się językiem angielskim. Dzięki uczestnictwu w wymianie z pewnością uczniowie lepiej poradzą sobie kreować swój wizerunek na rynku pracy, poprawią umiejętność autoprezentacji i eksponowania swoich mocnych stron.

Patronat nad przedsięwzięciem objęły: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Młodzieży i Sportu Ukrainy oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Wyjazd młodzieży umożliwiły Stowarzyszenie Euro Lider z Lublina, zaś ze strony ukraińskiej Organizacja „The power in youth - Siła w młodzieży&quo.

Inf. pras.